Washington memnun, Ermeni lobisi rahatsız

Washington memnun, Ermeni lobisi rahatsız
Washington memnun, Ermeni lobisi rahatsız

Pelosi, Ermeni lobisinin katıldığı törenin onur konuğuydu.

'Yol haritası' ilanının elini rahatlattığı Obama'nın 24 Nisan beyanında Türkiye'deki açıklamasının ötesine geçmeyeceği belirtildi ki, o zaman 'soykırımı' telaffuz etmemişti. Ermenilerin Kongre'deki anma törenine katılan Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ise 'Soykırımı tanıma vakti geldi de geçti' çıkışı yaptı

WASHINGTON - Türkiye’nin 24 Nisan öncesi Ermenistan ile ilişkileri yoluna koyma iradesini ortaya koymasıyla ilgili ABD Dışişleri ‘memnuniyet’ açıklarken,  dikkatler ABD Başkanı Barack Obama’nın bugünkü başkanlık açıklamasında nasıl bir formülasyona başvuracağına çevrildi. ABD Dışişleri sözcüsü  Robert Wood, bununa dair sorular üzerine Obama’nın Türkiye ziyaretinde yaptığı açıklamaya yapılacak ek bulunmadığını söyledi. Obama Türkiye’de ‘soykırım’ dememişti.
Türkiye ile Ermenistan’ı destekleyeceklerini belirten Wood şu vurguyu yaptı: “Önemli olan Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkilerini normalleştirmeye karar vermesi gerçeği. Bu büyük bir adım. Temelde, ‘geçmişi geride bırakmalı ve uzlaşmalıyız’ diyorlar. Görüş farklılıklarının devam edecek olmasına karşın, bu ilişkiyi ilerletme yönünde çok zor bir adım attıkları açık. Bunun önemini azımsamamalıyız. Çok çalışırsanız ve istekliyseniz, geçmişinizdeki bazı zorlukları aşabilir, uzlaşabilirsiniz.”
Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Senato’ya memnuniyetini aktarırken, Azerbaycan’a Karabağ’da çözüm için yardım mesajı yolladı. 

‘Obama sessiz çalışmış’
Hal böyleyken, Ermeni lobisi telaşlı. Dün Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin bir çalışma binasında Ermenilerin düzenlediği anma törenine Meclis Başkanı Nancy Pelosi ile önde gelen Demok-rat vekiller katıldı. ‘Soykırımın tanıma zamanının çoktan geldiğini’ söyleyen Pelosi, “Tarih görmezden gelinirse geçmişten hiçbir zaman ders çıkarılamaz. Liderlik göstermeliyiz ki, bu insanlık trajedisi tekrarlanmasın. Soykırımın tanınmasıyla Amerikan değerleri onurlandırılacak” dedi. Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Steny Hoyer de Obama’yı iddiaları tanımaya davet ederken, Kaliforniya vekili Brad Sherman “Türkiye geçmişini tanımazsa hiçbir zaman modern bir ülke ve ABD’nin gerçek dostu olamayacaktır” iddiasında bulundu. Ermenistan Büyükelçisi Tatoul Markarian, “Erivan, soykırımın tanınması ile Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesi arasında seçime zorlanmamalı. Bu, bizim için tarihi adalet meselesi. Gelecekte soykırımları önlemek için ahlâki yükümlülüğümüz var. ABD’nin tanıması ise, dünyaya en kuvvetli mesajı gönderecektir” diye konuştu.
Washington Post ise Obama yönetiminin Türkiye ile Ermenistan arasında çerçeve anlaşmasının sağlanması için bir süredir sessizce çalıştığını yazdı. Bir yetkili, çerçeve anlaşmanın ‘son dakika, panik içinde yapılmış bir şey olmadığını’ söylerken, gazete Osmanlı parçalanırken savaş ve tehcir dolayısıyla ölümlerin meydana geldiği görüşünü aktardı. (aa)