Washington'a Erivan'dan konuk var

ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Dışilişkiler Komisyonu'ndan geçen 'Ermeni soykırımı' tasarısı Ankara-Washington ilişkilerini gererken, Ermeni lobisi ve Erivan boş durmuyor.

WASHINGTON - ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Dışilişkiler Komisyonu'ndan geçen 'Ermeni soykırımı' tasarısı Ankara-Washington ilişkilerini gererken, Ermeni lobisi ve Erivan boş durmuyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin tasarıyı kasımda genel kurula götüreceğini söylemesiyle Ermeni lobisinin eli iyice güçlenirken, Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan da çarşamba günü Washington'ı ziyaret edip Bush yönetimiyle görüşecek. Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Savunma Bakanı Robert Gates ve diğer üst düzey yetkililerle bir araya gelecek Sarkisyan, daha sonra Ermeni nüfusun en yoğun yaşadığı eyalet olan Kaliforniya'ya geçip Ermeni-Amerikan gruplarıyla buluşacak. Ermenistan'ın Washington Büyükelçiliği, tasarının geçmesinden bir hafta sonraya tekabül eden ziyaretin, aylar öncesinden planlandığını, ekonomi-güvenlik ilişkilerinin görüşüleceğini savundu.
'Soykırım Müzesi' projesinde çatlak
Ermeni lobisinin başını çeken Amerikan Ermeni Asamblesi'nin (AAA) girişimiyle 1990'lardan beri inşası planlanan 'Ermeni Soykırımı Müzesi ve Anıtı' ise bu kez cemaat içindeki parasal anlaşmazlıklara tosladı. Soykırım iddialarına yönelik Ermenistan dışındaki ilk kalıcı sergi alanı olması planlanan bina, Beyaz Saray'dan iki blok ötedeki eski bir banka binası. Ancak projenin en büyük sponsoru olan emekli yayımcı Gerard Cafesjian, yatırımdaki 15 milyon dolarının geri verilmesi için bir dizi dava açınca, proje tökezledi. Başka sponsorlar arayan Ermeni lobisi, projeyi 2010'da tamamlama çabasında. (aa, ap)