Washington'da Ermeni alarmı

Bush bastırıyor

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Pelosi, Ermeni tasarısını 22 Kasım'dan önce genel kurula taşıyacağını ilan edince Beyaz Saray telaşlandı. Dışişleri Bakanı Rice ve Savunma Bakanı Gates, mektupla Pelosi'ye, "Yapmayın" dedi.

WASHINGTON - ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi'nin Dış İlişkiler Komisyonu'nun onayladığı 'Ermeni soykırımı'nı tanıyan tasarıyı 22 Kasım'da Şükran Günü'nden önce genel kurula taşıyacağını ilan etmesiyle Bush yönetimin etekleri tutuştu. Derhal Pelosi'ye ortak mektup yollayan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Savunma Bakanı Robert Gates, 'Tasarıyı oylamaya sunmayın' çağrısı yaptı. Rice, dün de Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ı arayıp üzüntüsünü dile getirirken, 'kararın ilişkilerde kapanması zor bir yaraya yol açtığı' yanıtı aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kasımda ABD ziyaretini iptali planladığı öne sürülüyor.
Vekillere özel toplantı
Rice ile Gates'in önceki akşam Pelosi'ye yolladığı mektupta, geçen yıl Fransız parlamentosunun aldığı 'soykırım' kararı sonrası Türkiye'nin, Fransa ordusuyla bazı askeri ihaleleri iptal ettiğine dikkat çekilerek şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'nin seçilmiş hükümetinin benzer bir tepki göstermesi, sahadaki askerlerimize zarar verir. Ayrıca Irak ve Afganistan'daki askerlerimize lojistik destek gönderme kapasitemizi kısıtlayacak, ilişkilerindeki kilit dönüm noktasında Ermenistan ve Türkiye arasındaki uzlaşmayı destekleme çabalarımıza önemli zarar verecektir." Rice ile Gates, hangi ulusal çıkarların tehlikede olduğunu anlatmak üzere gizli bilgileri de içeren bilgilendirme toplantısı önerdi.
Enerjinizi çocuğa yöneltin
Beyaz Saray basın sekreteri yardımcısı Scott Stanzel Demokratların enerjilerini tarihle değil çocuk sağlığı ve zekâsının geliştirilmesine yöneltmelerini salık verdi.
AP'ye göre ABD ordusu da boş durmuyor. Genelkurmay Başkanı Michael Mullen ve üst düzey komutanlar da, kongre üyelerine telefon ederek, tasarının genel kurulda kabul edilmemesini istiyor.
ABD Dışişleri Bakanı, önceki gece de Babacan'ı telefonla arayıp üzüntüsünü aktardı. Edinilen bilgiye göre, geç saatlerde gerçekleşen görüşmede Rice, karara tamamen karşı olduklarını vurgulayarak, tasarının genel kuruldan geçmemesi için ellerinden gelen her türlü çabayı harcayacaklarını iletti. Babacan da kararın Türk halkını derinden yaraladığını, Kongre üyelerinin uyarıları dinlemediğini ve ilişkilerde kapanması zor bir yara açıldığını vurguladı. Kararın, Türkiye'de Amerikan halkının Türk halkına yönelik haksız bir yargısı olarak görüldüğünü ifade eden Babacan, bunu durdurma sorumluluğunun ABD yönetiminde olduğuna dikkat çekti. Diğer yandan ABD yönetimi Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un en kısa sürede geri dönmesini istiyor. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Joedro bu umudu dile getirirken, Dışişleri sözcüsü Sean McCormack da Şensoy'a karşı misillemeleri olup olmayacağı sorulunca, "ABD Büyükelçisi'nin Washington'ı çağrılması söz konusu değil" yanıtını verdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, tasarının ABD ve Türkiye'yi ilgilendiren bir konu olduğu yorumunu yaptı. (aa, ap, afp)