Washington'dan Bibi'ye soğuk tavır

WASHINGTON - Ortadoğu barış sürecini diriltmeye çalışan, ancak İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşimlerin tamamen durdurulması şartını reddetmesi karşısında yalpalayan ABD Başkanı Barack Obama’nın önceki gün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu (Bibi) ile görüşmesinden de sonuç çıkmadı. 1 saat 40 dakikalık görüşmenin ardından Netanyahu açıklama yapmadı. İki liderin ne birlikte fotoğraf çektirmesi ne de ortak basın toplantısı düzenlemesi dikkat çekti. Obama’nın Kuzey Amerika Yahudi Federasyonu Genel Kurulu için Washington’da bulunan Netanyahu’ya son dakikada randevu vermesi de ‘zoraki ağırlama’ olarak yorumlandı.
Beyaz Saray, “Başkan İsrail’in güvenliğine olan güçlü bağlılığı teyit etti, farklı konularda güvenlik işbirliği üzerinde durdu. Ayrıca İran ve Ortadoğu barış sürecinin nasıl ilerletilebileceği müzakere edildi” açıklamasıyla yetindi. Yerleşim inşaatlarını ısrarla sürdüren İsrail Başbakanı ise görüşme öncesi federasyondaki konuşmasında  “Hedefim, kalıcı bir barış anlaşması. ABD’nin de desteğiyle barış gerçeğe dönüşebilir. Tarihi bir anlaşmaya varmak için anı yakalayalım. Görüşmelere derhal başlayalım” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçen hafta Kudüs’teki ortak basın toplantısında barış görüşmelerinin başlaması için yerleşimlerin durdurulması şartından çark ederek Netanyahu’ya diplomatik zafer kazandırmıştı. 

Abbas’tan bu kez de istifa resti
Bu gidişata tepki olarak ocaktaki seçimlere katılmayacağını ilan eden Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın istifası da gündemde. Filistinli müzakereci Saib Erakat “Abbas oyun oynamıyor. Devlet projesinin tehlikeye düştüğünü, İsrail’in Filistin devleti fikrini berhava etmek istediğini hissederse, başkanlık koltuğunda oturmaz” derken, bunun yönetimin çöküşüne yol açacağı belirtildi.
Netanyahu’ya bugün ziyaret edeceği Fransa’dan ise Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in “Yerleşimlerin durması, başka deyişle müzakereler sürerken daha fazla kolonizasyon olmaması kesinlikle zorunlu. Korkarım artık İsrail Ortadoğu’da barış istemiyor” uyarısı geldi. (ap, ap, bbc)