'Washington'ın bölge anahtarı Türkiye'

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı Hilllary Clinton’ın Başkan Barack Obama’nın gelişini müjdelediği Türkiye ziyaretinin yankıları sürerken, Washington Post ziyaret tarihi olarak Obama’nın 31 Mart-5 Nisan’daki Avrupa turunun sonunu işaret etti. Bunun Obama’nın Arap olmayan ılımlı Müslüman ülke Türkiye’yi İslam alemine yönelik diplomatik yaklaşımının merkezine koyacağının göstergesi sayan gazete, yine de iktidarının ilk 100 gününde bir Müslüman ülke başkentinden sesleneceğini duyurduğu ülkenin Türkiye olmayacağını ekledi.
Habere göre İran ve Suriye’yle yeni diplomatik çaba başlatan Obama önce Türkiye’ye gidip bu konuşmayla ilgili vakit kazanacak. Obama, İsrail-Suriye arasında arabuluculuk yapmış Türk liderlere Suriye ile birlikte çalışırken neler öğrendiklerini soracak. Yeni ABD Başkanı’nın ilk televizyon mülakatını El Arabiya’ya vermesinin ardından, ilk yurtdışı turunda Türkiye’ye gitmesi, ABD’nin Irak, Afganistan ve Filistin siyasetinden dehşete düşen İslam alemine yönelik yeni halkla ilişkiler kampanyasının da bir parçası.
‘Türkiye’nin bu konularda Obama yönetimine hizmet etmeye çok münasip olduğunu’ yazan gazete, ‘ılımlı İslamci parti’ diye nitelediği AKP yönetimindeki Türkiye’nin Ortadoğu’daki diğer ülkelerden farklı olarak ‘dini ve laik değerleri demokratik sistemine bağdaştırmayı başardığını’ kaydetti.
ABD yetkilileriyle önde gelen uzmanlar da, Obama’nın Avrupa turunu Türkiye ile noktalamakla bu ülkenin büyüyen pazar, askeri müttefik ve Hazar petrol-doğalgaz kaynaklarının güvenliğe alınmasında kilit oyuncu olduğuna dikkat çektiğini belirtti. ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Marc Grossman, Obama’nın Londra’da G20 zirvesine, Fransa ve Almanya’da NATO zirvesi ve 60. yıl törenlerine, AB Dönem Başkanı Çekya’da AB liderleriyle buluşmaya katıldıktan sonra geçeceği Türkiye’nin tüm durakların birleştiği kavşak olacağına dikkat çekti.
ABD’nin desteğine rağmen Türkiye’nin AB dışında tutulmasının, Obama yönetiminin Afganistan için daha fazla Avrupa askeri istediği dönemde NATO ittifakında anlaşmazlık çıkardığı dile getirildi. Üst düzey bir ABD’li yetkili “Ziyaret AB-NATO çatlağını onarmaya yönelik değil” dedi. (Washington Post)