WikiLeaks bilinenleri teyit etti

WikiLeaks bilinenleri teyit etti
WikiLeaks bilinenleri teyit etti
Haber: AHMED MANSUR / Arşivi

WikiLeaks ’in kurucusu Julian Assange’la, El Cezire’ye hazırladığım bir programda söyleşi yapmak için birkaç aydır iletişim halindeydim. Ancak büyük zorluklarla karşılaştım. Bir buluşma günü belirlemiştik, fakat Afganistan ve Irak ’taki ihlallere dair yayımladığı belgeler yüzünden Assange’ın şiddetli bir hassasiyetle hareket etmesi nedeniyle randevu iptal edildi.
El Cezire de dahil birçok uluslararası kaynak tarafından yayımlanmalarından önce incelediğim belgeler, Irak’ta Mart 2003’ten bu yana devam eden savaş hakkında bugüne dek gördüklerimizin en önemlileriydi. Belgelerin önemli olmasının tek sebebi içerdikleri bilgiler de değil; kaynağın bizzat Amerikalıların kendileri olması ve modern Amerikan askeri tarihi için en büyük kınamayı oluşturmaları da önemli. 

Sıra yargı sürecinde
Bu belgelere göre, Irak’ta ölenlerin yüzde 60’ından fazlası sivil. Fakat bu oranın aslında daha yüksek olduğu da kesin. Zira belgelerde de yer aldığı üzere, Amerikalılar çoğu zaman ölen Iraklılar arasında tasnif yapılmasını pek önemsemiyor. Tıpkı 2004’te Felluce’de kaç kişinin öldüğünün bilinmemesi gibi...
Ayrıca belgeler Amerikan güçlerinin Irak’a girdikleri ilk günden itibaren mezhepçi bir bölünme yaratmak istediğini de teyit ediyor. Nihayetinde, Irak başbakanı Amerikan belgelerinde ‘mezhepçi’ olarak sınıflandırılıyor. İşlenen en çirkin suçlar da çocukların öldürülmesi, anne veya babanın çocuklarının önünde öldürülmesi ve çocukların anne veya babalarının önünde öldürülmesi. Amerikan gazeteleri bile, ABD güçlerinin Afganistan ve Irak’ta işlediği bazı suçları kapsamlı haberlerle ele almıştı. Fakat bu suçların çoğu Amerikan askeri belgeleriyle ilk kez doğrulanıyor. Bu suçların su yüzüne çıkması faillerin yargılanmasına kapı açabilir.
(Katar gazetesi Vatan, 24 Ekim 2010)