'Wikileaks'te iç savaş koptu, site felç oldu'

'Wikileaks'te iç savaş koptu, site felç oldu'
'Wikileaks'te iç savaş koptu, site felç oldu'

Irak gazeteleri de Wikileaks i yazıyor.

LONDRA /INDEPENDENT-AFP
Amerikan ordusunun Afganistan ve Irak ’taki kirli çamaşırlarını ortaya dökünce ciddi baskılar altında kalan Wikileaks’te iç savaş yaşandığı ve felce uğradığı belirtiliyor.
Independent gazetesi, sitenin bir düzine emektarının, Irak ile Afganistan dışındaki dosyaları görmezden gelmek ve ‘ele geçirilen her şey boyutu ne olursa olsun eksiksiz yayınlanır’ ilkesini çiğnemekle suçlayıp Wikileaks’i terk ettiğini yazdı. Irak ve Afgan dosyalarıyla ilgili ağır redaksiyonların rahatsızlık yarattığına dikkat çeken gazeteye göre, dışarıdan dosya gönderenlerin deşifre olmasını önlemek için şifreleme yapan birim haftalardır çalışmıyor. Bu nedenle de başka bölgelerle ilgili yeni belge yayımlanamıyor. Eski çalışanlardan Smari McCarthy, “İç sorunlar ve takip edilen politikalar yüzünden Irak ve Afgan dosyaları dışında Wikileaks felç olmuş durumda. Anahtar isimler Wikileaks’ın Amerikan ordusuna odaklanıp başka yerleri görmezden gelen gidişatından endişeliler. Ayrıca Afgan sivillerin isimlerinin yayımlanmaması kararıyla ilgili ciddi anlaşmazlıklar vardı” dedi. İzlandalı parlamenter Birgitta Jónsdóttir de farklı ülkelerden gizli belge akışının kesilmesi yüzünden ayrılanlar arasında. Bağdat’ta Apache helikopterini siviller ve iki Reuters muhabirini öldürürken gösteren 39 dakikalık ‘Collateral Murder’ adlı videonun yayımlanmasında Jónsdóttir’in rolü büyüktü. 

‘Zehirli yalan’
Wikileaks ise ekipten kopmalar olduğunu kabul edip sistemin yakında tekrar normale döneceğini kaydetti. Sitenin kurucusu Julian Assange da eski arkadaşlarını “Zehirli yalan haberler yayan hariçten oyuncular” diye tanımlayıp çok uğraştıran Irak ve Afgan dosyalarından sonra tekrar diğer ülkelerden gelen dosyalara yer vereceklerini söyledi. Assange “4 yılda 100 ülkeden belgeler yayımladık. Sonraki yayın Afganistan ile ilgili olacak. Sonra daha küçük yayınlar yapacağız” dedi.