Wikipedia'ya Evanjelist rakip

İnternette herkesin yazılarıyla katkısına açık olup bedava hizmet veren sanal ansiklopedi Wikipedia, eşşiz bir bilgi kaynağı olarak Amerikan istihbaratını bile cezbedip 'Intellipedia'yı kurmasını sağlarken...

LONDRA - İnternette herkesin yazılarıyla katkısına açık olup bedava hizmet veren sanal ansiklopedi Wikipedia, eşşiz bir bilgi kaynağı olarak Amerikan istihbaratını bile cezbedip 'Intellipedia'yı kurmasını sağlarken, kendine muhafazakâr düşmanlar da edindi. Wikipedia'yı 'fazla liberal ve Hıristiyan ile Amerikan karşıtı' bulan Amerikalı Evanjelistler geçen kasımda muhafazakâr 'Conservapedia'yı kurdu. Kurucularına göre 'Conservapedia, 'liberal sapma'dan mustarip Wikipedia'dan 'çok daha gerekli bir alternatif' sunup 'Hıristiyan değerleri geliştirecek.'
Muhafazakârlara göre, Wikipedia'nın herkesin yazı yazması ve yazıları düzeltmesine açık olduğu iddiası yalan. Evrim teorisine karşı tezleriyle Hıristiyanlığa dair düzeltmelerinin Wikipedia editörlerince sansürlendiği iddiasındalar. Bir eleştirileri de Amerikan İngilizcesi yerine İngiliz İngilizcesinin kullanımı. Sitenin kurucusu Andy Schlafly, "Gerçeklere dayanan yazım 60 saniyede siteden kaldırılmıştı" derken, evde eğitim gören bir çocuğun ödev projesi olarak yaratılan Conservapedia'dan beklentisini şöyle anlattı: "Öğretmenlerin referans kaynağına dönüşeceğine inanıyorum. Zaten hızla en büyük ve güvenilir eğitim kaynaklarından biri oldu." Wikipediacılar ise muhafazakârları kaale almıyor. Kuruculardan Jimmy Wales, "Özgür kültür sınır tanımaz" yorumu yaptı. İki ansiklopedi arasındaki farklar şöyle:
Dinazor ve Demokratik Parti tanımları...
Wikipedia'daki dinozor tanımı: Karasal ekosistemde 160 milyon yıl yaşamış omurgalı hayvanlar. İlk çıkışları 230 milyon yıl önce. Conservapedia'daki dinozor tanımı: Kutsal kitabın birçok yerinde geçiyor. Mesela Eski Ahitte 'behemot' ve 'leviathan', dinozora referanslardır.
Wikipedia'da Demokratik Parti tanımı: Bireysel ve sosyal özgürlükleri, hak eşitliğini, mali sorumluluk ile hükümet müdahalesiyle dengelenen özel girişimi savunur. Conservapedia'da Demokratik Parti tanımı: Demokrat aday listesi, teröre boyun eğmek, vatana ihanetçi Amerikan karşıtlığı ve ABD'nin kurucu ilkelerini küçük görmeyi içeren gündemi ortaya koyar.