Wilson: Çok üzüldüm

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nun Ermeni tasarısını kabulünden 'derin üzüntü duyduğunu' açıkladı.

ANKARA - ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nun Ermeni tasarısını kabulünden 'derin üzüntü duyduğunu' açıkladı. Wilson, yazılı açıklamasında, Bush yönetiminin tasarıya kesinlikle karşı olduğunu ve Kongre'yi buna ikna için çalışacağını belirterek şöyle dedi: "20. yy'da yaşanan pek çok trajediden biri de Osmanlı Ermenilerinin büyük çaptaki ölümleri olmuştur. Bu dönemin dikkate incelenmesi ve tarihi araştırma gerekmektedir. Türkler ve Ermeniler arasında karşılıklı anlayış ve uzlaşma izlenecek doğru yol olmaya devam edecektir. Türkiye ve ABD arasındaki ortaklık güçlüdür ve öyle kalacaktır. Hayati menfaatlerimizi gözetip ortak değerlerimizi güçlendirmeye kararlıyız."Muhalefet öfke gösterdi
Tazminat isteyecekler: CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Kongre kararları önemlidir. Karardan sonra Ermeni lobileri konuyu BM'ye taşımaya çalışacak, Türkiye'den tazminat talebinde bulunmaya başlayacak, bu toprak talebine kadar gidebilecektir" dedi.
Kızılderili anıtı dikelim: BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, "ABD'nin milyonlarca Kızılderili'yi soykırıma tabi tuttuğunu meclisten geçirip bir anıt dikelim" çağrısı yaptı.
Bush inandırıcı değil: DSP lideri Zeki Sezer, "ABD yönetiminin çaba harcadığı sorgulanmalı. ABD yönetimi istediği karar TBMM'den çıkmazsa Türk yönetimini sorumlu tutmasını biliyor" dedi.