Wilson: PKK için Avrupa'yı ikna ettik

Fransa ve Belçika'nın PKK operasyonlarında gözaltı sayısı 16'ya çıkarken, PKK'yla mücadelede Türkiye'ye çeşitli sözler veren ABD'den 'devreye girdikleri' yönünde açıklamalar geliyor.

İSTANBUL - Fransa ve Belçika'nın PKK operasyonlarında gözaltı sayısı 16'ya çıkarken, PKK'yla mücadelede Türkiye'ye çeşitli sözler veren ABD'den 'devreye girdikleri' yönünde açıklamalar geliyor. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson dün, 'Avrupa'yı PKK konusunda ikna ettiklerini' söyleyip amaçlarının 'PKK'nın finansmanının kesilmesi ve önemli PKK liderlerinin yakalanması' olduğunu belirtti. Dün bir toplantıda konuşan Wilson "Bizim çalışmalarımızla Avrupa hükümetlerinin çalışmaları arasında çok doğrudan bağlantı yapmak istemiyorum. 1-1.5 yıldır PKK'ya karşı önlem için Avrupa hükümetlerini iknaya çalışıyoruz. Avrupalı istihbarat ve dışişleri yetkilileriyle bir-iki hafta önce bir dizi toplantımız oldu. Çok memnunuz ki bunlar sonucunda Almanya, Fransa ve Belçika harekete geçti. Tabii daha yapılacak çok şey var. Ama bu ileri doğru iyi bir adım. Türkiye için memnunuz" diye konuştu. Wilson hedefin PKK terörünü bitirmek olduğunu belirtip "Avrupa'daki çalışmalarımızın ardında PKK finans kaynağının kesilmesi ve önemli PKK liderlerinin yakalanması var" dedi.
'Soykırım tasarısı çabalarımız sürecek'
Dün Türk gazetecilerin sorularını telekonferansla yanıtlayan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried ise operasyonları 'takdirle' izlediklerini belirtip "Avrupa, PKK'ya karşı atakta. Sonuç gelir diye umuyoruz" diye konuştu. Fried, Türkiye'nin olası 'sınırötesi operasyonu'na 'şiddetle' karşı çıktıklarının ABD'deki Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e iletildiğini aktarıp "Operasyonun sonuçlarının sorumluluğunu Türkiye düşünecek. Türkiye'nin amaçladığı sonuçları vermeyebilir. Görüşümüz Türkiye'nin Kürt bölgesel makamları, merkezi hükümet ve bizimle işbirliği yapmasının daha iyi olacağı" uyarısı yaptı. Fried, 'Ermeni soykırımı tasarısı'nın Kongre'den geçmemesi için çabalarının sürdüğünü de vurgularken, ABD'nin de geçmişte kölelik gibi 'karanlık noktaları'nın olduğuna işaret edip 'Türkiye'nin geçmişteki karanlık noktayla yüzleşmesi gerektiği' mesajı verdi. Öte yandan Türkiye ifadesi alınıp bırakılan Kongra-Gel Başkanı Zübeyir Aydar'ın Fransa'dan iadesini istedi.