'Ya AB'ye üye oluruz, ya da olmayız'

'Ya AB'ye üye oluruz, ya da olmayız'
'Ya AB'ye üye oluruz, ya da olmayız'

Erdoğan, Tusk ile halı saha açılışı yaparken, ?15 yıl futbl oynadım. Babam ?okuyacaksın? deyince futbolu bıraktık başbakan olduk? dedi. Erdoğan ve Tusk, açılışta birer penaltı attılar. Erdoğan penaltıyı gole çevirirken, Tusk kaçırdı. FOTOĞRAF: AA

'AB'ye tam üye olamazsınız' tezini ısıtan Sarkozy ile Merkel Türkiye'den uyarı aldı. Davutoğlu, 'AB üyeliğimiz bizim için stratejik. Ya tam üye olacağız ya da üye olmayacağız' resti çekerken, Erdoğan, 'Maç kurallarını değiştiriyorlar. Şaşırdın mı derler. Yarın nasıl yüzümüze bakacaklar' dedi

STOCKHOLM/VARŞOVA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in hafta sonunda buluşup ‘Türkiye’nin AB üyesi olamayacağı, imtiyazlı ortaklıkla yetinmesi gerektiği’ tezini ısıtmasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün verdiği ‘vizyon noksanlığı’ tepkisinin arkası gecikmedi. Polonya’yı ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan ile İsveç’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Türkiye’nin iç politik hesaplar için kullanılmaması uyarısı yaptı. Erdoğan “Şık olmuyor, yarın nasıl yüz yüze bakacağız” derken, Davutoğlu “Ya tam üye olacağız ya da üye olmayacağız” resti çekti. Avrupa Komisyonu’nun genişleme sorumlusu Olli Rehn, “Türkiye’nin AB üyeliği hedefine bağlıyız” teminatı verdi. 

Bakoyani davete icabet edecek

Temmuzda dönem başkanlığını devralacak Stockholm’de İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Rehn ile görüşen Davutoğlu, ortak basın toplantısında “AB üyeliği bizim için stratejik öncelik. Müzakelerde tek hedefimiz var. AB’ye tam üyelik istiyoruz. Ya tam üye olacağız ya da üye olmayacağız” dedi. “Lütfen, Türkiye’nin AB üyeliğini iç sorunlarda kullanmayın” uyarısı yapan Davutoğlu, son dönemde reformları uygulamada hızlanmaya işaret etti. Rehn de, Komisyon’un Türkiye’nin tam üyeliğine desteğinin sürdüğünü, bunun istikrar ve barışa yardımcı olacağını, ama Kıbrıs’ta çözümün önemli olduğunu söyledi. Davutoğlu’nun da Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani’ye gönderdiği Türkiye daveti mektubuna olumlu yanıt aldığı kaydedildi. 

‘Şık olmuyor, iyi olmuyor’

Polonya’da Başbakan Donald Tusk ile görüşüp ortak basın toplantısı yapan Erdoğan da, “Merkel ile Sarkozy’nin açıklamaları konjonktürel mi, yoksa yapısal bir düşünce mi” sorusu üzerine içini döktü. “Müzakere başlıklarını yerine getirmeden bizi alın, demiyoruz, ama Türkiye AB üyesi 27 ülkenin çoğundan fazla AB müktesebatını yerine getirmiştir. Eksikliklerini süratle yerine getirebilir. Özgürlüklerden ekonomik kurallara, sosyal güvenceden sendikal haklara kadar her konuda. Demokrasi, özgürlüklerde çok daha iyi bir noktada” görüşünü dile getiren Başbakan şöyle çıkıştı: “‘Maç başlamış, oynuyoruz, maç esnasında penaltının kuralları değişiyor.’ Böyle şey olmaz, insana gülerler, şaşırdın mı derler. İkili, baş başa görüşmelerde ne konuşuyorsak, arkasında durulmalı. Sarkozy ile de, Merkel ile de çok konuştum. Kimse bu makamlarda kalıcı değil. Sarkozy’ye bakıyorsunuz, çok çok farklı... Şimdi AP seçimleri var. Almanya’nın kendi seçimleri var. Onun mesajlarını veriyorlar. Bu şık olmuyor, iyi olmuyor. Yarın yine yüz yüze bakacağız.” “Bu tür mesajlar halkımın AB sürecine, bu liderlere bakışını olumsuz etkiliyor. Bu defa kendi ülkemizde ‘öyle değil, böyle’ diye anlatmaya çalışıyoruz. Ama ne Merkel ne Sarkozy’nin avukatlığını yapacak halimiz yok. Gerçekleri halkımın da bilmesi lazım” uyarısı yapan Erdoğan, “Bu sözlerimiz ne Alman ne Fransız halkına yönelik. Türkiye üzerinden siyaset yapanlara yönelik” notunu düştü. 

Tusk’dan destek

Erdoğan, Türkiye-Polonya stratejik işbirliği anlaşması imzalayıp, Nabucco doğalgaz projesine destek de açıkladı. İlk kez bir Türk Başbakanı’nın Polonya’ya resmi ziyarette bulunduğuna dikkat çeken Tusk, “Anlaşmalara saygı gösterilmeli. Anlaştığımız konular uyuşuyorsa, Türkiye’nin AB’ye girmesiyle ilgili karar otomatik olmalı” desteğini verdi. (aa)