'Ya referandum olur ya da Kürtler ayrılır'

Irak'ta Kerkük'ün statüsünün belirlenmesiyle ilgili anayasanın 140'ıncı maddesini uygulamakla görevli komisyon, referandumun ilk adımı olarak nüfus sayımının 15 Kasım'da olmasını kararlaştırırken, Kürtler sürecin işlememesi ihtimaline karşı tetikte.

KERKÜK - Irak'ta Kerkük'ün statüsünün belirlenmesiyle ilgili anayasanın 140'ıncı maddesini uygulamakla görevli komisyon, referandumun ilk adımı olarak nüfus sayımının 15 Kasım'da olmasını kararlaştırırken, Kürtler sürecin işlememesi ihtimaline karşı tetikte. Bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani'nin sözcüsü ve Kürdistan Emekçiler Partisi Sekreteri Kadir Aziz, "Kerkük referandumu olmazsa Irak'tan ayrılırız" resti çekti.
Kürdistan TV'ye göre 140'ıncı maddenin uygulanması için sadece üç ay kaldığını söyleyen Aziz, "Aksi anayasa ihlali anlamına gelir. Bu durumda Kürtler'e ayrılma hakkı doğar" dedi. Bu yorumu anayasanın 'Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması için anayasanın uygulanması şarttır' maddesine dayanak yapan Aziz, referandumdan kaçınan yetkililerin de hesap vermesi gerektiğini belirterek, "Bağdat sadece siyasi değil, hukuki olarak da sıkıştırılmalı. Kürt liderler referandumu garanti altına almalı" sözleriyle değerlendirdi. Diğer yandan Aziz, 'zayıf' diye nitelediği Şii ağırlıklı Irak hükümetinin Türkiye ile güvenlik anlaşmasını Sünnilerin yanında yer alan Ankara'nın desteğini almak için imzaladığını savundu. Kürt yetkili, Ankara'nın bu yolla Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyonları meşrulaştırma amacı güttüğünü iddia etti. Ancak Aziz, Bağdat'ta bile kontrolü sağlayamayan Irak hükümetinin Kandil Dağı'nda PKK'ya karşı savaşacak gücü bulunmadığını anımsattı.
Türkmenler lehine de bir karar var
Başkent Bağdat'ta toplanarak Kerkük'te nüfus sayımının 15 Kasım'da yapılmasını kararlaştıran '140. Maddeyi Uygulama Yüksek Komisyonu' ise Türkmenler lehine de bir karar aldı. Kürt yönetiminin Dış Bölgeler Bakanı Muhammed İhsan, "Diğer bir önemli karar Baas döneminde Tisin semtinde zorla el konularak Araplara verilen gayrı menkullerin eski sahiplerine iadesi. Bu en çok Türkmen kardeşlerimizin yararına. Çünkü o semtteki taşınmazların çoğu onların" dedi. (Dış Haberler)