Yaalon, aydınlara 'virüs' deyince...

TEL AVİV - İsrail’in Başbakan Yardımcısı ve Stratejik İşler bakanı olan eski genelkurmay başkanlarından Moşe Yaalon’un Obama yönetiminin yeni barış görüşmeleri için Yahudi yerleşimlerinin dondurulması şartına meydan okuyup, bu girişime destek veren örgütlerle aydınlar için sarf ettiği ‘virüs’ kelimesi siyaseti karıştırdı.
‘Ben Amerikalılardan korkmuyorum!’
Yaalon, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun lideri olduğu Likud partisinin üyelerinin de katıldığı Yahudi Liderlik Hareketi’nin Kudüs’teki toplantısındaki konuşmada, ABD yönetimi, İsrailli solcular ve medyaya sert çıktı. Şimdi Barış gibi örgütlerin yerleşimler için ‘yasadışı’ sözünü kullanmasının ‘ülkeye büyük zarar verdiğini’ belirtip ‘Yahudilerin İsrail topraklarının her yerinde sonsuza dek yaşama hakkına inandığını’ söyleyen Yaalon, “Ülkeyi kurtarmak için Şimdi Barış, elitler gibi virüslerle uğraşmak gerek” dedi. Hızını alamayıp Obama yönetimiyle ters düşüleceği korkusuna da çıkışan Yaalon, “Biz niye Amerikalılardan korkacağız. Ben Amerikalılardan korkmuyorum. ‘Yeter’ dememiz gereken konular vardır” diye ekledi.
Şimdi Barış bu sözleri ‘tehlikeli’ ve ‘demokrasiye açık tehdit’ diye niteledi. Netanyahu ‘sözleri kabul edilemez’ dediği bakanıyla görüşürken, ofisinden, ‘Bu görüşler hükümetin pozisyonunu yansıtmıyor’ açıklaması yapıldı. (afp, aa)