Yahudi kuruluşu 'soykırım'ı tanımada tereddüt etmeyecek

ABD'deki güçlü Yahudi lobisi ADL (Anti-Defamation League-İnkâr ve İftirayla Mücadele Birliği) Türkiye'de geri adım atıldığı yolundaki iddiaların aksine bundan sonraki süreçte 'Ermeni soykırımı'nı tanımakta tereddüt etmeyeceğini duyurdu.

WASHINGTON - ABD'deki güçlü Yahudi lobisi ADL (Anti-Defamation League-İnkâr ve İftirayla Mücadele Birliği) Türkiye'de geri adım atıldığı yolundaki iddiaların aksine bundan sonraki süreçte 'Ermeni soykırımı'nı tanımakta tereddüt etmeyeceğini duyurdu. Kuruluş, daha önce 'zulüm' olarak andığı 1915 olaylarıyla ilgili görüş değişikliğine yol açan olaylar zincirinde 'soykırım' tanımına sahip çıktığı için işten kovduğu New England Bölgesi sorumlusu Andrew Tarsy'yi yeniden işe aldı.
ADL'nin ulusal direktörü Abraham Foxman, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'geri adım' yorumuna sebep olan 'Türk halkından özür mektubunu' ilettiği 23 Ağustos'tan bir gün sonra yayımlanan makalesinde, 'soykırımı tanıdıklarının ve tanımakta tereddüt etmeyeceklerinin' altını çiziyor. Foxman, Jewish Advocate adlı dergide 24 Ağustos'ta yayımlanan, daha sonra ADL'nin resmi internet sitesine de alınan makalesinde, kararlarının arkasında durduklarını gösterdi. ADL'nin, ABD Kongresi'deki soykırım tasarısıyla ilgili yeni tutum belirleme önerisini 1 Kasım'daki genel kurulun gündemine almasına karşın Foxman, bu tasarıyı desteklemeyeceklerini yineledi. ADL Başkanı, onlarca yıldır Türkiye'deki Yahudi cemaatinin kendilerine bu konudaki kaygılarını ilettiğini
anımsatıp şöyle yazdı: "Yahudileri savunma örgütü olarak bu kaygılara karşı kayıtsız kalamazdık. Ancak hâlâ ikilemdeydik. Sadece antisemitizm değil, her türlü nefretin yol açtığı tehlikeler konusunda insanları eğitmeye kendisini adamış bir kuruluş olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun
elinde Ermenilerin başına gelen korkunç trajediyi ihmal edemezdik, etmedik de. Üst düzey Türk yetkilileriyle toplantılarımızda, onlara geçmişle yüzleşmeleri ve ne olduğu hakkında konuşmaları yönünde telkinde bulunduk. Bunu defalarca yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Türk hükümeti tarihinde Ermenilerle ilgili ahlaki sorumluluğunu ele almalı çünkü Türkiye, İslamcı aşırılığın üstesinden gelecek ılımlı İslami model olarak görme çabalalarının en önemli noktasında oturuyor. Üstelik katliamlar ve gaddarlıkların yaşandığını da kabul ediyoruz. Bu konuda tarafsız kalmamızın imkânı yok. Türkiye'ye meseleleri doğru bir şekilde tayin etme sorumluluğu yüklüyoruz."
Foxman, Erdoğan'a yolladığı mektupta, "Dostluğumuzun sıkıntıya girdiğini bilmek iki misli acı verici. Niyetimiz kesinlikle Türk halkı ve liderlerini incitmek veya utandırmak değildi" demişti. Başbakan da pişmanlık yahut geri adım içermeyen bu mektubu "Yaptıkları yanlışları, üzüntülerini ifade ettiler. Dolayısıyla daha önce atılmış yanlış adım geri alınmış oldu" diye aktarmıştı.
'Tarsy'yi geri almaktan mutluyum'
Ağustos ortasında Boston'un banliyösü Watertown'da ADL'nin 'Ermeni soykırımı'nı tanımama tavrına karşı yerel halk arasında çıkan isyanı dindiremeyince kendisinin de 'soyırım'ın tanınmasından yana olduğunu söylediği için kovulan New England sorumlusu Tarsy ise görevine iade edildi. Foxman 'soykırım'ı tanımalarının ardından Tarsy ile görüştüğünü ve kendisiyle aynı şeyleri düşündüğünü fark ettiğini belirterek "Geri almaya karar verdim, mutluyum" dedi. (Dış Haberler)