Yahudi lobisi de Goldstone şokunda

Yahudi lobisi de Goldstone şokunda
Yahudi lobisi de Goldstone şokunda

İsrail?in Dökme Kurşun operasyonunun üzerinden 10 ay geçerken, İsrail ablukası yüzünden insani yardımların girmediği Gazze?de halk bir kışı daha yıkıntılar arasında geçirmeye hazırlanıyor. FOTOĞRAF: reutErs

İsrail'e savaş suçu yönelten Goldstone Raporu'na BM İnsan Hakları Konseyi'nin onay vermesi Yahudi örgütlerini ayaklandırdı. BM'yi 'Kanguru mahkemesi', kararı 'Rezillik' diye niteleyen Yahudi lobisi, Türkiye'nin rapora desteğini de kınadı

WASHINGTON - İsrail’in 22 günde 1417 kişinin öldüğü Gazze operasyonuyla ilgili hem İsrail hem Hamas’a savaş suçu yönelten Goldstone Raporu’nun BM İnsan Hakları Konseyi’nde kabulü, İsrail’in ardından Yahudi lobisini de şoke etti. İsrail ve Filistin’e iç soruşturma için altı ay tanınmasını ve talep yerine getirilmezse Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sevk edilmelerini salık veren rapor, önceki gün 6’ya karşı 25 oyla BM Güvenlik Konseyi’ne havale edilmişti.
Amerikan Yahudi Komitesi, BM İnsan Hakları Konseyi’ni ‘Kanguru Mahkemesi’ne benzetti. ‘Kanguru Mahkemesi’ ile yasal dayanağı olmaksızın belli bir konuda bağımsız kişilerce kurulmuş mahkemeler kast ediliyor. Yahudi Komitesi “Raporun kabulü BM’nin İsrail’e karşı yalan ve çarpıtmaların küresel merkezi haline geldiğini kanıtlıyor” derken, 1843’te kurulmuş B’nai B’rith (Ahit’in Çocukları)  ‘tek taraflı ve İsrail karşıtı’ yaftasını yapıştırdı. B’nai B’rith Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin, Konsey’in İsrail’in barış ve güvenlik içinde yaşama hakkını gözardı ettiğini iddia edip “Utanç verici” dedi. İnkar ve İftira ile Mücadele Birliği (ADL) Başkanı Abraham Foxman, kararı, ‘rezallik, insafsızlık, saldırganlık’ diye niteleyip, raporun Güvenlik Konseyi’ne getirilmesi çabalarına Türkiye’nin verdiği desteği de kınadı. 

‘İsrail’in gayrimeşruluğu’
Kabine toplantısında “İsrail’in gayrimeşrulaştırılmasını gayrimeşrulaştıracak önlemler almalıyız” diyn  İsrail Başbakan Benyamin Netanyahu, rapora karşı uzun bir diplomatik mücadele vermeleri gerekeceğini belirtti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, ‘Evet’ oyu veren Rusya, Çin ve Hindistan’a niye böyle yaptıklarının hesabını soracaklarını söyledi.   ABD Dışişleri sözcüsü Ian Kelly, ‘Hayır’ oyu kullanmalarını “Kararın odak noktası dengesiz. Bunun kutuplaşma ve bölünmüşlüğü şiddetlendirmesinden endişe ediyoruz” diye savunmaya çalıştı.  Hamas rapora destek verip İsrailli liderlerin Lahey’de yargılanması umudunu dile getirdi. Ancak Filistin Yönetimi’nin BM Temsilcisi İbrahim Hreyşi, Hamas militanların UCM’de yargılanmasına karşı çıkmayacaklarını söyledi.
47 üyeli Konsey’de altı ‘Hayır’ ABD, İtalya, Hollanda, Macaristan, Slovakya ve Ukrayna’dan çıkmış,  11 ülke çekimser kalmış, rapora karşı İsraillilerle gizli lobi yürüten Fransa ile Britanya dahil beş ülke oy kullanmayı reddetmiş, iki ülke oylamaya katılmamıştı. Fransa ve Britanya liderleri Nicolas Sarkozy ile Gordon Brown, Netanyahu’ya mektup yazıp, ‘hissi mesele’ diye niteledikleri raporla ilgili uluslararası tartışma isterken, şu tavsiyede bulundu: Bağımsız soruşturmaya izin verin, Gazze’ye yardımların önünü açını, yeni yerleşimlere son verin, barış müzakerelerine başlayın. (afp, anka, dpa)