Yahudi lobisi: Ermeni tasarısına destek yok

Gelecek hafta BM Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye giden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ilkin Chicago'da Küresel İlişkiler Konseyi'nde konuşup Yahudi kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu.

CHICAGO - Gelecek hafta BM Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye giden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ilkin Chicago'da Küresel İlişkiler Konseyi'nde konuşup Yahudi kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu.
Kuruluşların talebiyle yapılan basına kapalı görüşmeye, Yahudi Federasyonu (AJF), İftirayla Mücadele Birliği (ADL) gibi önemli derneklerin temsilcileri katıldı. Geçen ay ADL'nin tavır değiştirip 'Ermeni soykırımı'nı tanıdığını açıklaması da gündeme gelirken, ADL'ninki dahil temsilciler ABD Kongresi'ne sunulan 'soykırım' tasarısına karşı olduklarını söyledi. Bazı temsilciler, ABD'de yüzlerce Yahudi derneğinin bulunduğunu, Türkiye'nin konuya daha geniş açıdan bakması gerektiğini, bir kişi tarafından dile getirilen bir görüşün Yahudi derneklerinin görüşünü yansıtamayacağını anlattı.
Babacan da şu uyarıyı yaptı: "Kongre'de tasarının kabulünün Türkiye-ABD ilişkilerine büyük yansımaları olur. Aynı zamanda Türkiye-İsrail ilişkilerini de kötü yönde etkiler. Ermeni iddialarını siyasiler değil tarihçiler incelemeli. Bu gerçeği en iyi Yahudiler değerlendirebilir."
Yahudi temsilcilerin İran'ın nükleer programından duydukları kaygıyı aktardığı Babacan, şu yanıtı verdi: "Türkiye enerji koridoru olarak dünya enerji kaynaklarının transferinin çeşitlendirilmesinden yana. İran'la doğalgaz mutabakat zaptı bu kapsamda değerlendirilmeli."
'İran ile Suriye'yi tecrit doğru değil'
Babacan, Küresel İlişkiler Konseyi'nde yaptığı 'Türkiye, AB ve ABD: Gelecek Ne Gösteriyor' başlıklı konuşmasındaysa şu mesajları verdi: "PKK'nın Kuzey Irak'tan saldırması Türk-ABD ilişkilerinde rahatsızlık yaratıyor. Hem ABD, hem de Irak hükümetinden acilen somut önlemler bekliyoruz. Türkiye'nin İran'la asırlardır ilişkisi var. Türkiye, her ülkenin barışçıl nükleer enerji hakkına inanıyor, ama yeni nükleer silahlara karşı. İran ile Suriye'yi tecrit etmek doğru değil. 'Avrupa'nın Çin'i' olarak bahsedilen Türkiye, İslam, demokrasi ve laikliğin bir arada yaşadığını kanıtlayan çok önemli bir ülke."