Yahudi toplumunda destek de var eleştiri de

ADL'nin tutum değiştirerek 'Ermeni soykırımı'nı tanıması Yahudi çevrelerde de tartışma yarattı. Nazi avcılığıyla ünlü Los Angeles merkezli Simon Wiesenthal Merkezi'nin İsrail ofisi başkanı Efraim Zuroff, ADL'nin yeni tutumuna destek çıkarak 'Ermeni soykırımı'nın tanınması gerektiğini söyledi.

NEW YORK/ANKARA - ADL'nin tutum değiştirerek 'Ermeni soykırımı'nı tanıması Yahudi çevrelerde de tartışma yarattı. Nazi avcılığıyla ünlü Los Angeles merkezli Simon Wiesenthal Merkezi'nin İsrail ofisi başkanı Efraim Zuroff, ADL'nin yeni tutumuna destek çıkarak 'Ermeni soykırımı'nın tanınması gerektiğini söyledi. Zuroff, "Bu davanın soykırım olarak tanınması çok önemli. İsrail-Türkiye ilişkileri ve Türkiye'deki Yahudi toplumun hayrına dair hassasiyetler bir yana, tarihi gerçekleri söyleme sorumluluğumuz var. Bazen bizim için sorun yaratsa da" dedi. Müzelerinde 'Ermeni soykırımı'na dair sunumlara yer veren Wiesenthal Merkezi, bunun siyasi değil eğitimle ilgili olduğu savında. İsrail'deki Yad Vaşem Müzesi de Ermenilere 'soykırım, etnik temizlik ve toplu katliamlar' başlığı altında ayrı yer ayırıyor.
'ADL Yahudi halkı adına konuşmuyor'
ABD Kongresi'nin musevi kökenli Senatörü Arlen Specter ise, Ankara'da Dışişleri'nde yaptığı temaslarda ADL'nin açıklamasının ABD'deki tüm Musevi halkının görüşlerini yansıtmadığını söyledi. Specter, "ADL, ABD'deki Yahudi halkı adına ya da ABD adına konuşmuyor. Bir örgüt adına konuşuyor. Bu önemli bir örgüttür. ABD'de birçok önemli örgüt var" dedi. Temsilciler Meclisi'nde ve Senato'da da bir önerge bulunduğunu hatırlatan Specter, bu konuyla ilgili Türkiye ile ABD arasındaki değerlendirmelerin süreceğini söyledi.