Yahudi toplumunda İsrail kavgası kızıştı

Yahudi toplumu içinde İsrail'i eleştiren solcu aydın ve gruplarla, bu eleştirileri 'ihanet' gören Siyonist örgütler arasındaki gerilim son dönemde iyiden iyiye tırmanışa geçti.

LONDRA - Yahudi toplumu içinde İsrail'i eleştiren solcu aydın ve gruplarla, bu eleştirileri 'ihanet' gören Siyonist örgütler arasındaki gerilim son dönemde iyiden iyiye tırmanışa geçti. Yahudi toplumu içindeki İsrail kavgasına eğilen Observer, önde gelen Siyonist lider ve örgütlerin solcu Yahudileri, 'İsrail'in varlığını sorgulayarak antisemitizmi alevlendirmek' ve 'İslamcıların elini güçlendirmek'le suçladıklarına dikkat çekti. Karşı taraf ise, 'ifade özgürlüğünün tehlikede olduğu'nu söyleyerek, Siyonistlerin '1950'lerde ABD'de cadı avına çıkan McCarthycilik atmosferi yarattığı' uyarısını yapıyor.
Gerilim, ocakta Amerikan Yahudi Komitesi'nin (AJC) 'Siyonizm ve İsrail'i eleştiren Yahudilere karşı koyma' çağrısı yapan makale yayımlamasıyla tırmandı. Hatta AJC bazı Yahudileri ismen hedef gösterdi. Aralarında ünlü tarihçi Tony Judt ile Reagan döneminin AIDS politikasını fantastik öğelerle birleştirerek sert şekilde eleştirdiği 'Angels in America' oyunuyla Pulitzer ödülü kazanan ve Steven Spielberg'ün 'Münih' filminin senaryosunu da kaleme alan yazar Tony Kushner de var. AJC makalesinde İsrail'i 'küstah, saldırgan, çağdışılık ve ahlaksızlıkla suçladığı' gerekçesiyle eleştirilen Judt, New York Times'a demecinde, "Önde gelen Yahudi liderlerin tek istediğinin İsrail'e karşı her türlü sert eleştiriyi susturmak olduğuna inanıyorum. İfade özgürlüğü bastırılıyor" dedi.
'İsrail'e karşı çıkan Yahudileri tehlikeye atar'
Bunun üzerine Boston'daki Yahudi üniversitesi Brandeis'in rektörünün eşi olan sosyolog Şulamit Reinharz'in makalesi geldi. 'Solcu Yahudilerin İsrail'in varlığını Yahudileri tehlikeye atmadan sorgulayamayacağını' savunan Reinharz, "Çoğu antisemitik değil, sadece antisiyonist olduğunu söylüyor. Karşı fikirdeyim. Zira tek bir Yahudi devletinin olduğu bu dünyada ona karşı çıkmak Yahudileri vahim biçimde tehlikeye atar" diye çıkıştı.
'Tedirgin edici olsa da tartışılması gerekli'
Benzer bir kavga Londra'da, Yahudi Politikaları Araştırma Enstitüsü (JPR) Başkanı Tony Lerman ekseninde yaşandı. Lerman, 'İsrail'in Yahudi devleti olarak yaşayabilirliğini' sorguladığı makalesinde, 'İsrail yerine Filistinli mültecileri de barındıracak Yahudi-Arap devleti kurulmasını' önerdi. Bunu protesto için dört JPR direktörü ile fahri başkan Lord Kalms istifa etti. Kalms, karşı makalesinde, İsrail politikalarının eleştirilmesine itiraz etmediğini, ama Lerman'ın 'devletin varlığını sorgulamasının İsrail'i yok etmek isteyenlere bahane sunduğunu' söyledi. JPR Yönetim Kurulu Başkanı Peter Levy ise, Lerman'a sahip çıkıp, "Rahatsız edici kampanya yürütenler, özgür düşünceyi önemsemiyor ve tedirgin edici de olsa konuşulması gereken konuları tartışmamızı önlemek istiyor. Yahudi toplumunu küçültüyorlar" dedi. (Observer)