Yahudilere hakaret eden ayine Papa izni

Papa 16. Benediktus, Yahudileri 'kör' diye niteleyip din değiştirmeyi öğütlediği için 1962'de kaldırılmış olan Latince Tridentine ayinle ilgili kısıtlamalara son verdi. Latin ayininin yaygınlaşmasını isteyen Papa, 'cemaatin talebine göre papazlara Latin ayinini yapmalarına izin verdiğini' belirtti.

ROMA - Papa 16. Benediktus, Yahudileri 'kör' diye niteleyip din değiştirmeyi öğütlediği için 1962'de kaldırılmış olan Latince Tridentine ayinle ilgili kısıtlamalara son verdi. Latin ayininin yaygınlaşmasını isteyen Papa, 'cemaatin talebine göre papazlara Latin ayinini yapmalarına izin verdiğini' belirtti. "Geçmiş nesillerin kutsal saydığı şeyler hâlâ kutsaldır ve bizim için de büyüktür, tamamen yasaklanamaz ve zararlı kabul edilemez" diyen Papa, kısıtlamayı getiren 1962-1965'teki 2. Vatikan Konseyi'nin reformlarını ortadan kaldırmadığını savundu. Şimdiye dek Paskalya yortusu öncesindeki cumada yapılan ayin için yerel konsey ya da piskopos onayı şarttı.
1570'ten Yahudilerle diyalog kararının çıktığı 1962'ye dek yapılan ayinde şöyle deniliyor: "Yahudilerin din değiştirmesi için, Tanrı'nın kalplerindeki örtüyü kaldırması için dua edelim, umulur ki İsa'yı tanırlar. Dua edelim; Her şeye kadir ve ölümsüz Tanrı, merhametini Yahudilerden bile esirgemezsin. Körlük içindeki Yahudiler için sunduğumuz duayı duy ve onları karanlıktan çıkar."
Latin ayini yerine okunan duada ise, "Yahudi halkı için dua edelim, Tanrı'yı işitmeleri için, umulur ki Tanrı'nın sevgisiyle büyümeye devam ederler" deniliyor.
Papa, böylece bu duanın kaldırılması üzerine 1970'te Vatikan'dan kopan Fransız Başpiskoposu Marcel Lefebvre'nin takipçileri Aziz 10. Pius Cemaati'ne el uzatmış oldu. Karara sevinen cemaatin lideri Piskopos Bernard Fellay, 2. Konsey'in diğer kararlarının da tartışmaya açılması umudunu dile getirdi.
Liberal Katolikler ve Yahudilerin tepkisi gecikmedi. Hakarete Karşı Birlik, "Bu Katolik ve Yahudi ilişkilerine darbe" çıkışını yaparken Nazi avcısı Simon Wiesenthal Merkezi, Papa'yı Latin ayinindeki sözlerin kilisenin şu anki öğretisine ters düştüğünü açıklamaya davet etti. Fransız Kardinal Jean-Pierre Ricard "Bu bölünmelere yol açar" diye uyarırken liberal 'Biz Kiliseyiz' grubu Vatikan'ın 2. Konsey'den dönüp muhafazakârlaştığı eleştirisi yaptı. Benediktus ise "Bu korku asılsız" yanıtını verdi. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi de, "Geçmişe dönüşü empoze etmiyor ve konsey ya da piskoposların yetkisini zayıflatmıyor" izahatı getirdi. (Dış Haberler)