Yahudileri antisemitizm korkusu sarıyor

Yahudileri antisemitizm korkusu sarıyor
Yahudileri antisemitizm korkusu sarıyor

Barış yanlısı İsrailliler Doğu Kudüs?teki Filistinliler için gösteri yaptı. İslam dünyasında antisemitizm kaygı yaratıyor. FOTOĞRAF: afp

İsrail, Gazze'yi yerle bir ederek şimşekleri çekerken, Yahudi halkı dünyadaki antisemitik dalga yüzünden kaygılı. Son örnek Hizbullah'ın Anne Frank'ın Defteri'ne yasak girişimi

KUDÜS - İsrail geçen yıl Gazze’yi yerle bir edip 313’ü çocuk 1417 Filistinli’yi öldürdüğü Dökme Kursun Operasyonu’yla dünya çapında köşeye sıkışırken, Yahudi halkı da tırmanan antisemitizmin yeni bir Holocaust’a yol açacağı korkusunu yaşıyor. Bunu son görüntüsü Lübnan’daki Hizbullah, Yahudi soykırımının simge isimlerinden Almanyalı Yahudi kızı Anne Frank’ın Alman işgali sırasında Amsterdam’da yaşadıklarıyla ilgili anılarını ‘boykot edilen Siyonist ürünler’ listesine eklemesi oldu. Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Prof. Robert Wistrich, Haaretz gazetesine yazdığı makalede yeni antisemitik dalganın Yahudileri yeni bir Holocaust’a götüreceği kaygılarını dile getirdi. 

Kristal gece benzetmesi
Yazar, 1938’de Alman diplomat Ernst vom Rath’ın 17 yaşındaki Polonyalı Yahudi mülteci Herschel Grynszpan tarafından öldürülmesinin ardından soykırımın başlangıcı sayılan ve Nazilerin ‘Kırık Cam Gecesi’ (Kristallnacht) dedikleri süreçle ‘İslamcı antisemitizm’ arasında benzerlikler kurmaya çalıştı. Alman diplomatın ölümünü bahane eden Nazilerin 1000 sinagogu yaktığını, 7 bin 500 işyerini yağmaladığını, 91 Yahudiyi öldürüp 30 bin Yahudi erkeği Dachau, Buchenwald ve Sachsenhausen’deki kamplara sürdüğünü ve bu sürecin soykırıma vardığını anımsatan Roth, “Bugün şaşırtıcı şekilde antisemitizm hayaleti yeni formlarla Avrupa ve diğer ülkelere geri dönüyor. Ortadoğu’da (antisemitizm) tehlikeli, zehirli ve potansiyel olarak soykırım iklimini barındıran nefrete dayanıyor ve bu, kutsal savaş ya da Batı ve Yahudilere karşı cihat misyonuyla bağlantılı” dedi. Roth “İslamcı antisemitizm, Kristal Gece’deki gaddarlıklar ve Holocaust’un korkunç sonuçlarına imkân tanıyan tahrik edici temalarla besleniyor. ‘Yahudilerin dünyayı ele geçirme komplosu’ teması eşliğinde ‘Siyon Liderlerinin Protokolleri’nin yaygın olarak kullanılması, Hıristiyan Avrupa’dan Ortaçağ iftiralarının İslam dünyasına ithali ya da Yahudilerin hain, açgözlü ve sürekli olarak İslam dünyasını hançerleyen kana susamış insanlar olarak iğrenç basmakalıplarla resmedilmesi (bu temalara) örnektir” ifadelerini kullandı. 

‘Moda haline gelenler’
Özellikle Avrupa’da İsrail’in Nazizm yada Filistin’deki ‘etnik temizlikle’ tanımlanmasının giderek bir moda haline geldiğinden yakınan yazar “Anti-Siyonizm ve anti-Amerikanizm maskesi altında yüzen antisemitizmin ters çevrilmiş modern versiyonu, bugün küresel fenomen. Fakat bu, çözülmemiş ‘Filistin sorunu’nun bir sonucu olarak Ortadoğu’da özel bir resonansa sahip. Arap yada Müslüman gazeteler, dergiler, karikatürler, İslamcı web siteleri, Ortadoğu radyoları ve TV haberlerindeki aşırılıkçı yazı ve yorumların boyutu ancak Nazi Almanyası’nın en ağır dönemiyle kıyaslanabilir. Batı dünyası ise 70 yıl önceki gibi böylesi bir nefret kültürünün olası soykırımsal sonuçlarına büyük ölçüde göz yumuyor” diye ekledi.

Boykot neden şimdi?
Anne Frank’ın Hatıra Defteri’ne savaş açan Hizbullah’ın tv kanalı Manar, geçen hafta Lübnan makamlarına kitabı dağıtanlar aleyhine dava açması çağrısı yapmıştı. Gerekçe kitabın Lübnan’ın düşmanı İsrail’le ilişkileri normalleştirme çabası olarak görülmesi. Yıllardır İngilizce ve Arapça satılan kitaba neden şimdi boykot başlatıldığı meçhul. (Haaretz, ap)