Yanan canlara NATO makyajı

Yanan canlara NATO makyajı
Yanan canlara NATO makyajı

Kunduz?da hastaneleri ve kurban yakınlarını ziyaret eden NATO heyeti, karşısında yanıp kavrulmuş çocuklar buldu. FOTOĞRAF: REUTERS

Taliban'ın çaldığı tankerleri vurup onlarca Afganı öldüren NATO'ya AB'den bile eleştiri geldi. Bunun üzerine NATO heyeti yaralıları ziyaret etti, ABD'li komutan da Afgan halkına seslendi: 'Sizin güvenliğinizden daha önemlisi yok'

KUNDUZ/STOCKHOLM - NATO’nun Afganistan’da son olarak Taliban’ın kaçırdığı petrol yüklü iki tankeri vurup bunlardan bedava benzin almaya çalışan onlarca Afgan’ın yanarak ölmesine imza atması, Afganları öfkelendirdiği kadar Batı alemini de şoke etti. Önceki günkü ‘90 ölü’ açıklamasına rağmen kurban sayısı kesinlik kazanmadı. Dünkü AB dışişleri bakanları toplantısında NATO saldırısına kınama yağarken, ittifak kurban yakınlarını ziyaret ederek tepkileri hafifletmeye çalıştı. 

NATO soruşturma açtı
İki ay önce Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin komutanlığına getirildiğinde sivillerin güvenliğine yönelik ilave önlemler açıklamış Amerikalı general Stanley McChrystal, dün televizyondan Afgan halkına “Sizin korunmanız ve güvenliğinizden daha önemli hiçbir şey yok. Masum Afganların can kaybını çok ciddiye alıyorum” diye seslendi. Olayın geçtiği Kunduz bölgesinden sorumlu 4 bin askerlik Alman gücünün komutanının yardıma çağırması üzerine bir Amerikan F-15 uçağının şafak sökmemişken iki tankere 225’er kiloluk iki bomba atmasını “Hedefte sadece Taliban var sanıyorlardı” diye açıklayan McChrystal, soruşturma açtıklarını söyleyip, sonucu kamuoyuna açıklamayı vaat etti.
NATO’nun halkla ilişkiler sorumlusu Amerikalı amiral Greg Smith başkanlığındaki 10 kişilik bir heyet de Kunduz’da sineklerin uçuştuğu hastaneyi ziyaret edip kurban yakınlarıyla el sıkıştı ve taziyelerini sundu. Bandajlara sarılı yaralılardan altı yaşındaki Seyfullah, “Herkes gibi benzin toplamaya gitmiştim ki, üzerimize bombalar yağdı”, 10 yaşındaki Muhammed “Babam çalıntı tankerlerin yakınına gitmememi söylemişti, ama dinlemedim. Yolda büyük bir patlama duydum, sonrasını bilmiyorum” diye anlatırken, Amerikalı ve Alman subaylar başlarını sallayarak not aldı.
Dünkü AB toplantısında Fransız bakan Bernard Kouchner “Büyük hataydı. Sorumlular cezalandırılmalı”, İtalyan bakan Franco Frattini “Asla yapılmaması gereken korkunç eylem” dedi. Lüksemburglu bakan Jean Asselborn “Bombaların bu kadar kolay ve hızlı atılmasını anlayamıyorum. Tek bir sivil bile olsa, operasyon yapılmamalıydı. Sivil halkı korumaya gittiğimiz bir ülkeye ancak çok istisnai durumda bomba atılmalı ve ben bu son olanları kabul edemem” diye çıkıştı. Britanyalı bakan David Miliband soruşturma istedi. Alman Savunma Bakanı Josef Jung ise “Altı km ötenizden Taliban iki tanker kaçırıyorsa, bu büyük tehlike teşkil eder” savunmasını yaptı. Alman yetkililer, Taliban’ın bu tankerlerle Alman üssüne intihar saldırısı planladığı iddiasında.  

‘Taliban ile işbirliğinin bedeli’
Hastanelere kaldırılan yaralıların sivil olmasına rağmen, Emniyet Müdürü Abdürrezzak Yakubi 56 ölü, 12 yaralıdan söz edip hepsinin Taliban mensubu olduğunu savundu. Vali Muhammed Ömer de, köylüleri Taliban’a yardım etmekle suçlayıp “Direnişçilere yardım ve yataklık etmenin bedelini ödediler” dedi. Ömer, 72 ölü, 15 yaralı bilgisini verip, ölenlerden 30’unu militan olarak teşhis ettiklerini, kalanların da militanlarla akrabaları olması gerektiğini söyledi. Bölgesel hükümetin sözcüsü ise ölü sayısını 90 olarak verdi. Devlet Başkanı Hamid Karzai, tek bir sivilin ölmesinin bile kabul edilemez olduğunu söyleyip, NATO ile ortak soruşturma için bölgeye içişleri ve savunma bakanlarını gönderdi.
Afganlar ölüleri gömerken, Taliban “Uçak sesini duyan adamlarımız bombardımanı öngörüp bölgeyi terk etmişti” dedi. Bombalı saldırılarda dört Alman askeri yaralandı, bir Polonya askeri öldü. (Dış Haberler)