Yanlış Çeçen öldürüldü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 1997'de Çeçenya devlet başkanı seçilmiş, son birkaç yılınıysa saklanarak geçirmiş Aslan Mashadov'un öldürülmesini Çeçen savaşında büyük bir zafermiş gibi ilan etmesinde şaşılacak bir şey yok.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 1997'de Çeçenya devlet başkanı seçilmiş, son birkaç yılınıysa saklanarak geçirmiş Aslan Mashadov'un öldürülmesini Çeçen savaşında büyük bir zafermiş gibi ilan etmesinde şaşılacak bir şey yok. Rusya'nın eylül ayında Beslan'daki okul katliamının ardından bir başarıya fena halde ihtiyacı vardı. Moskova'ya göre Mashadov, 'uluslararası bir terörist'ti ne de olsa.
Oysa aslında siyasi süreç başlatabilecekleri tek bir Çeçen lideri varsa, Ruslar gidip onu öldürmüş oldu. Putin gerçekten savaşa son vermek istiyorsa, Kremlin destekli devlet başkanı Ali Alkanov veya Çeçenya'da öldürülen Rus yanlısı savaş lordu Ramazan Kadirov'la başa çıkabilecek, daha güvenilir birini bulması lazım.
Ruslar 1997 ile 1999 yılları arasında geri çekilip Mashadov'un Çeçenya'yı yönetmesine izin verdiğinde, Mashadov'un özellikle Beslan'daki çocuk katliamının asıl sorumlusu uluslararası terörist Şamil Basayev'i idare etmekte etkisiz kaldığı doğrudur. Basayev'in yakalanması gerekiyor. Keza Çeçenya'yı kendi kendini yönetebilir hale getirmek için daha gidilecek çok yol olduğu da doğru. Bu da büyük ölçüde, Rusların Çeçen direnişini ezmek uğruna verdikleri inanılmaz hasar ve yaptıkları muazzam katliamların sonucu. Bu durum, Çeçenlerin işler sivil kurumlar veya gelenekler geliştirmesini çok daha zorlaştırdı. Bugün Çeçenya'da en çok sözü geçenler, ya suçlular ya da aşırılık yanlıları.
Çeçenya'nın bu kurumları ve etkin liderleri geliştirebilmesi için zamana, barışa ve yardıma ihtiyacı var. Mashadov artık ölmüş olduğuna göre, Putin'in bu süreci bizzat başlatmanın kendi çıkarına olduğunu idrak etmesi lazım. Açık ve dürüst milletvekili seçimlerinin düzenlenmesi, sonuçların da bağımsız gözlemciler tarafından onaylanması, iyi bir başlangıç olacaktır. (Başyazı, 17 Mart 2005)