'Yaptırım da askeri seçenek de olmaz'

'Yaptırım da askeri seçenek de olmaz'
'Yaptırım da askeri seçenek de olmaz'

Davutoğlu bundan sonraki ?PKK?ye karşı üçlü mekanizma toplantısı?nın Erbil?de yapılacağını belirtti. FOTOĞRAF: AA

İran ile Batı'nın bugün müzakerelere başlaması öncesi, Davutoğlu BM'de İran'a yeni yaptırım çıkmaması için çaba harcadıklarını belirtti. Yaptırımların en çok halkı vurduğunu belirtip 'İran'a yaptırımdan en zarar göreceklerin başında Türkiye gelir' diye ekleyen Dışişleri Bakanı, askeri seçeneğin de masadan kaldırılmasını istedi

ANKARA - İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubu arasındaki müzakerelerin bugün Cenevre’de başlaması öncesi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu özellikle İran ile ilgili mesajlar verdi. New York’taki BM Genel Kurulu çalışmalarından dönen Davutoğlu, Türkiye’nin müzakerelerin düzenlenmesine yardımcı olduğunu ve İran’a yeni yaptırımın gündeme gelmemesi için BM Güvenlik Konseyinde yoğun çaba harcadıklarını belirtti.
“Yaptırımların sonuç vereceğine inanmıyoruz” diyerek, Saddam döneminde Irak’a karşı yaptırım kararlarının da rejime değil, Irak halkına ve komşularına zarar verdiğini belirten Davutoğlu, “İran’a uygulanacak yaptırım kararlarından en çok zarar görecek ülkelerin başında Türkiye gelecektir” vurgusu yaptı. 

İsrail’e yönelik silahsızlanma atfı
“Barışçı nükleer teknoloji her ülkenin hakkı. Doğal kaynaklara sahip olmayan ülkeler açısından sadece hak değil, zorunluluk” diyen Davutoğlu, “Başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın nükleer silahlardan arındırılması bizim için siyasi ve insani sorumluluk. Dolayısıyla bölgemizde hiçbir nükleer silahın olmasını istemiyoruz” diye ekledi. Ortadoğu’da nükleer silah sahibi tek ülke İsrail.
“Sorunlar sadece diplomatik yolla çözülmeli. Askeri seçenekler masada olmamalı, şu anda masada olması gereken yegane seçenek diplomasi” diye altını çizen Dışişleri Bakanı, İran’ın füze denemelerine atıfla, askeri caydırıcılık çabalarını da doğru bulmadıklarını  belirtti. Bugün başlayacak müzakerelerde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması temelinde çözüm isteyen Davutoğlu, “Ortadoğu politikamız ilkeler temelinde yürütülüyor. Bir ülkeye karşı değiliz. Ortadoğu bizim bölgemiz. Her gelişmenin içinde olacağız. Ortadoğu’daki her insanın kaderi, geleceği ilgi alanımız içine giriyor” dedi. 

‘Maçtan önce protokollere imza’
Türkiye ile Ermenistan’ın 14 Ekim’de Bursa’da oynayacakları maç öncesi ilişkileri normalleştirmeye yönelik protokollerin imzalanacağını belirten Davutoğlu, “İmzanın ardından anlaşmaların meclise sevkiyle onay süreci başlayacak. Sevk ayrı, onay ayrı. Hemen onay beklentisi yok” dedi. Protokoller bütün olarak uygulanacağından maç için sınırın geçici açılmasının beklenmemesini isteyen Dışişleri Bakanı, Bursa’daki Diyarbakırspor maçında çıkan olayların Ermenistan maçına dair kaygı oluşturup oluşturmadığı sorusu üzerine “Kardeşlik ve sevgi çerçevesinde cereyan etmeli. Kaygımız yok” dedi. İmzadan sonra Ermenistan lideri Serj Sarkisyan’ın maça gelmesinin önemli olduğunu, ama gelmese de sürecin ilerleyeceğini sözlerine ekledi.
Davutoğlu, 7-8 Ekim’de Kişinev’de Azeri lider İlham Aliyev ile Sarkisyan arasında yapılacak görüşme için “Planımızı başarısızlık değil, başarı üzerine yaparız. Toplantının daha ileri bir adım olacağını düşünüyoruz, ama ihtilafın çözümü noktasında elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.
Dışişleri Bakanı Kıbrıs’le ilgili de şu çıkışı yaptı: “Müzakerelerde 42 toplantı yapıldı. Rum lider Hristofyas’ın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına bakarsanız, 42 toplantının neden yapıldığını sorgularsınız. Hristofyas’ın ‘iki otonom bölge’ ifadesi dahi temel ilkelere aykırı. Biz artık sürünceme istemiyoruz. Kimse statükonun kendisine menfaat sağladığı düşüncesiyle daimi olacağını düşünmemeli.”
Davutoğlu, Alman seçimiyle merkez sağın iktidar olmasını da, “Türk-Alman ilişkileri o kadar köklüdür ki, bir seçim sonucuyla radikal değişikliğe uğramaz. Türkiye-AB ilişkileri de herkesin saygı göstermesi gereken uluslararası taahhütlere dayalı.” diye değerlendirdi. 

Dışişleri Bakanı’nın ilginç rüyası
Üç çocuk babası Dışişleri Bakanı, BM’de kız çocuklarına karşı şiddeti önleme toplantısı ve Suriye ile Irak Dışişleri Bakanları Zebari ve Muallim ile görüşmesi öncesi ilginç bir rüya gördüğünü de anlattı: “Rüyamda Zebari ile Muallim’in birer kızları olduğunu görüyorum. Gerçek hayatta iki bakanı barıştırmaya çalışırken, rüyamda bu iki kızı Ankara’ya getirip birbiriyle arkadaş yapmaya, dolayısıyla Irak-Suriye ilişkilerini düzene sokmaya çalıştığımı gördüm” 71 ikili görüşme yaptığı BM toplantıları sırasında Türkiye’nin artan diplomatik gücünün görüştüğü tüm muhataplarca kabul gördüğünü sözlerine ekledi. (Radikal, aa)