'Yarattığımız yıkımı tahayyül edemezsin'

'Yarattığımız yıkımı tahayyül edemezsin'
'Yarattığımız yıkımı tahayyül edemezsin'

Askerler yarattıkları yıkıma kendileri de şaşarak konuşuyor. İsrail?de bir ankete göre operasyona yüzde 90, Hamas roket atmasa bile ablukaya yüzde 80 halk desteği var. FOTOĞRAF: AFP

GAZZE - Gazze’deki bazı İsrailli askerlerin anlatımları Times ve AP’ye yansıdı. Üstteğmen Alon şöyle konuştu: “Şu an her şeye düşman muamelesi yapıyoruz. Bize işi şansa bırakmamamız, soru sormaktansa ateş etmemiz söylendi. Orduda yeni değilim, kardeşlerim de daha önce Gazze’de çarpıştı. Size bunun, savaşan Filistinlilere karşı aldığımız en saldırgan tavır olduğunu söyleyebilirim. Öyle yıkık, yerle bir gözüküyor ki, birkaç haftadır burada değiliz de, yıllardır bombalıyoruz gibi. Yarattığımız yıkımı tahayyül edemezsiniz. Sivillerin ölmesini istemiyoruz, zarar gelmesin diye elimizden geleni yapıyoruz. Ama çok zor bir iş yapıyoruz. Yeniden kazanmak, hâlâ en güçlü ordu olduğumuzu göstermek güzel his. Buraya girip neler yapabileceğimizi hatırlatmak gerekiyordu.” Helikopter pilotu yüzbaşı Orr da, son anda çocuk görerek füzenin yönünü değiştirdiğini anlatırken şöyle dedi: “Bu savaşta pek çok düşmanla birlikte az sayıda sivilin de zarar gördüğünün farkındayız. Çok üzgünüz.”

Bir asker: Fosfor kullanıyoruz
Adı açıklanmayan bir asker, eti kemiğe dek yakan beyaz fosfor bombalarını bizzat kullandığını, beyaz fosfor mermisi atan tankların operasyon halinde olduğunu söyleyerek “Sorumlu biçimde kullanıyoruz. Tüm operasyon boyunca elimizin altındaydı” dedi. Genelkurmay Başkanı Gabi Eşkenazi ise, “Uluslararası yasaların izin verdikleri çerçevesinde hareket ediyoruz ve beyaz fosfor kullanmıyoruz” açıklaması yaptı. (Dış Haberler)