Yardım konvoyunda Hamaslı gövde gösterisi

Yardım konvoyunda Hamaslı gövde gösterisi
Yardım konvoyunda Hamaslı gövde gösterisi

Gazze?ye yardım götüren uluslararası konvoyda Neturie Karta adlı Yahudi grubun üyeleri de yer alıyor. FOTOĞRAF: ap

Britanya'dan yola çıkıp Ankara'da ağırlanan İnsani Yardım Konvoyu, İsrail saldırısının yıldönümünde Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor. Şam durağına 'Vur vur Hamas, Tel Aviv'i vur' sloganları atan Türk katılımcılar damga vurdu
Haber: EMRE ÇALIŞKAN / Arşivi

ŞAM - İsrail’in Dökme Kurşun operasyonunun yıldönümü yaklaşırken yaraları sarılmayan Gazze dün Noel’i de abluka altında ve yokluk içinde geçirdi. 6 Aralık’ta Gazze’ye yardım götürmek üzere Britanya’dan yola çıkan yardım konvoyu ise Türkiye’nin ardından Suriye ve Ürdün’e ulaştı. Önceki gün konvoyun gelişi sebebiyle Şam’da düzenlenen toplantıda Türk katılımcıların ‘Hamas Tel Aviv’i vur’ sloganı atıp tekbir getirerek sahneye yürümesi Arapları bile şaşırttı.
Britanyalı vekil George Galloway’ın başkanlık ettiği ve İtalya, Fransa, Yunanistan’dan da geçmiş konvoy Şam’da coşkuyla karşılandı. Konvoyda 250 araç ve 357 kişi bulunuyor. Araçların 77’si Avrupa, 64’ü Türkiye’den. Tıbbi malzemelerden ambulans ve çöp toplama kamyonuna dek yardım malzemeleri de konvoyla birlikte Gazze’ye götürülüyor. Bu, Britanya’dan şubat ve temmuz aylarının ardından Gazze’ye yola çıkan üçüncü kafile. Türkiye’de mecliste ağırlanan konvoyun Türkiye ayağını İnsani Yardım Vakfı (İHH) organize etmişti. Vakıf yetkilileri, Türkiye’de 15 gün içinde 10 milyon TL değerinde yardım topladıklarını belirtti.
Konvoyun Şam’a gelişi nedeniyle düzenlenen toplantı Hamas’ın gövde gösterisine dönüştü. Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in yardımcısı Musa Ebu Marzuk dahil pek çok Hamaslının katıldığı toplantıda ‘One minute’ pankartları ve Türk bayrakları açıldı. Türk katılımcıların Türçe ‘Hepimiz Hamas’ın askerleriyiz’ ve ‘Vur vur, Hamas vur, Tel Aviv’i vur’ sloglanları attı. Bir ara Türk katılımcılar ellerindeki pankartlarla tekbir atarak sahneye yürümeye başladı. Toplantıyı ön tarafta izleyen ve sıkı korunan Hamas yetkilileri, Türk katılımcılar yüzünden sahne önündeki yerini değiştirdi. Toplantıda Galloway, Britanya ve İsrail hükümetlerini ağır ifadelerle eleştirdi.
Dün Ürdün’e geçen konvoyun, operasyonun yıldönümü olan 27 Aralık’ta Mısır’daki Refah sınırına varması öngörülüyor. Daha önce iki yardım konvoyuna izin veren Mısırlı yetkililer, dün en doğrudan yol olan Nüveybe limanından açılmaya izin vermeyeceklerini, sadece el Ariş limanından gidilebileceğini söyledi. Bu da Akdeniz’den Gazze’ye ulaşmak için Sina Yarımadası’nı dolaşıp Süveyş Kanalı’ndan geçmek demek.
İsrail operasyonuna 1400 can veren ve viraneye dönen 1.5 milyon nüfuslu Gazze’de, abluka sürdüğünden, yaşamlar yeniden kurulamıyor. Saldırıda evini ve iki kızını kaybetmiş bir baba Belçika’da bir hastaneye gönderilen üçüncü kızını görmeye gidemiyor, çünkü Gazze’den çıkamıyor. Savaşta uzuvlarını yitiren onlarca kişi proteze kavuşmayı bekliyor. Binlerce kişi evsiz. Elektrik-su bir var bir yok. İsrail bölgeye beton ve çeliğin girmesine de izin vermiyor.