'Yaşlı kıta'yı sınırsız coşku sardı

AB'nin sınır kontrollerine son veren Schengen bölgesinin sekiz eski Doğu Bloku ülkesini kapsayacak şekilde 24 ülkeye genişletilmesinin yarattığı coşku, dondurucu soğuğa rağmen sınır tanımadı.

PRAG - AB'nin sınır kontrollerine son veren Schengen bölgesinin sekiz eski Doğu Bloku ülkesini kapsayacak şekilde 24 ülkeye genişletilmesinin yarattığı coşku, dondurucu soğuğa rağmen sınır tanımadı. Olay önceki gece Polonya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovenya, Slovakya ve Çekya sınırlarında partilerle kutlandı. Polonya sınırındaki Alman kenti Zittau'daki törene Almanya, Polonya ve Çekya liderleri katıldı. Her li-derin bir sınırda coşkuya ortak olduğu törenlerde konfetiler fırlatıldı, geçiş ışıkları kırmızıdan yeşile çevrildi.
Böylece Kutup bölgesindeki Norveç'ten Portekiz'e uzanan coğrafyada 400 milyon AB vatandaşı Avrupa kıtasında 'serbestçe' seyahat edebilecek. Polonya'da ise eskide kalan 'Giriş yasak', 'Fotoğraf çekmek yasak' gibi sınır işaretlerini Allegro adlı siteden açık artırma ile satılıp gelirini mültecilere bağışlama kararı alındı. (afp, afp)