Yaygaracı Matsakis Papadopulos'a rakip

KKTC'ye geçip Türk bayrağını çalmak ve adadaki Britanya üssünde araçları spreyle boyamak gibi fanatik eylemleriyle tanınan Avrupa Parlamentosu'ndaki Rum vekil Marios Matsakis...

LEFKOŞA - KKTC'ye geçip Türk bayrağını çalmak ve adadaki Britanya üssünde araçları spreyle boyamak gibi fanatik eylemleriyle tanınan Avrupa Parlamentosu'ndaki Rum vekil Marios Matsakis, Kıbrıs Rum kesiminde 17 Şubat'ta yapılacak başkanlık seçiminde aday oluyor. Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un onursal başkanı olduğu Demokratik Parti'nin (DİKO) üyesi Matsakis, adaylığını 24 Aralık'taki Noel'in ardından ilan edecek.
Rum basını Matsakis'in çıkışını Papadopulos'un ikinci dönem seçilme hesaplarına darbe olarak yorumladı. Basına göre, Matsakis'in yarıştan çekilmesi baskılarına direnmesi DİKO yönetimi ve Papadopulos'u kaygılandırdı. "Hiçbir aday arzularımı yansıtmıyor. Biz kendimizle savaşırken Türkiye ve Kıbrıslı Türkler AB'de akınlar yapıyor" diyen Matsakis'in rakipleri şunlar: Papadopulos, Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) desteklediği AP milletvekili Yannakis Kasulides ve eski tarım bakanı Kostas Themistokleus.
Matsakis Kasım 2005'te Türk askeri varlığını protesto için Türk bayrağını çalıp sonra iade etmişti. Son dönemlerde Türklere karşı tumumunu değiştirmesi ise bir Türk kızıyla arkadaşlık kurmasına bağlanıyor. (Reuters, aa)