Yeğen Barzani tonu iyice düşürdü

Kuzey Irak Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani'nin 'Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız' sözlerine Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın "Kuzey Irak'a operasyon yapılmalı" çıkışı gelince., Kürt liderliği tonunu düşürmüş gözüküyor.

ERBİL - Kuzey Irak Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani'nin 'Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız' sözlerine Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın "Kuzey Irak'a operasyon yapılmalı" çıkışı gelince., Kürt liderliği tonunu düşürmüş gözüküyor. Kürt yönetimi başbakanı Neçirvan Barzani, "Türkiye ile Bağdat üzerinden veya Bağdat'sız her türlü görüşmeye hazırız. Daha önce Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le İstanbul'da toplantı planladık, ama iptal edildi. Yapılsaydı sorun çözülmüştü" dedi. Türkiye'nin içişlerine asla karışmayacaklarını vurgulayan Barzani, ABD'den gerilimi düşürecek kapsamlı adım beklediklerini söylerken, 'PKK ile ilgili ne yapılacak' sorusunu şöyle yanıtladı: "PKK bizim için de büyük bir problem. Onlar yüzünden terk edilmiş 400 köyümüzü yeniden inşa edemiyoruz. Geçmişte Türkiye ile birlikte PKK'ya karşı askeri operasyon düzenledik. Ama sorunun askeri çözümünü mümkün görmüyoruz. PKK Türkiye'nin iç meselesidir."
'Türk askeri kuzeye girerse ne olur' sorusuna "Bunu beklemiyoruz. Olası operasyon varsayımdır. Varsayımlar hakkında konuşmak doğru değil. İlişkilerimizin geleceği konusunda iyimserim" yanıtını veren Kürt Başbakan, Kerkük için "Türkiye'nin endişeleri varsa gidermek için görüşmeye hazırız" mesajını verdi.
ABD sınırötesi operasyona soğuk
Gelgelelim Irak Meclis Başkanı Mahmud Meşadani, 'makul' bulduğu Mesud Barzani'ye destek açıklamasında "Irak'a dışarıdan müdahaleyi reddediyoruz. İçişlerimize uzanan eli keseriz" tehdidi savurdu. ABD Savunma Bakanı Robert Gates ise, "Kuzey Irak'tan gelen bazı Kürtler önemli sayıda Türk öldürdü. Türk hükümetinin kaygısı anlaşılır. Ancak Türkiye'nin tek taraflı eyleme girişmesi muhtemelen çözüm olmaz" dedi. (aa, dha, ap)