Yemen ABD'nin yeni savaş alanı olma yolunda

Yemen ABD'nin yeni savaş alanı olma yolunda
Yemen ABD'nin yeni savaş alanı olma yolunda

Abdülmuttalib?in eğitim aldığı Sana?a?daki Arapça Dili Enstitüsü binası ilgi odağı. FOTOĞRAF: afp

Amsterdam-Detroit uçağını patlatma girişimini Yemen'deki Kaide'nin üstlenmesinin ardından Obama'nın misilleme emri için hazırlık başladı. ABD Başkanı istihbarat zaafına kızgın

WASHINGTON - Noel Günü Amsterdam-Detroit seferini yapan ABD yolcu uçağını havaya uçurma girişiminin gerisinde Yemen’deki Kaide bağlantılarının olduğu öne sürülür ve sorumluluğu da Kaide’nin Arap Yarımadası kolu üstlenirken, ABD Başkanı Barack Obama’nın misilleme talimatı gündeme geldi. CNN, iki üst düzey Amerikalı yetkiliye dayanarak, ABD ve Yemen hükümetlerinin Yemen’deki Kaidecilere olası misilleme saldırısı için yeni hedef baktıklarını duyurdu.
Zaten Yemen’e ajanlarını ve özel operasyon komandolarını göndermiş ABD, Kaide’ye yönelik hava saldırılarına katılıyor ve Yemen güçlerini eğitiyor. 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib’in uçağı patlatma girişimi de, Yemen’deki Kaide liderlerinin toplantısına yönelik hava saldırısından 24 saat sonraya denk geldi. Yemen ile güvenlik anlaşması ABD’ye bu ülkede saptadığı hedeflere karşı füze, savaş uçağı, pilotsuz uçak kullanmasına izin veriyor. Ama ABD helikopterlerle indireceği komandoların zanlıları esir alıp sorgulaması için de yetki istiyor.

Gitmo’nun devamına bahane
Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kirbi, uçağa saldırı girişiminin benzerlerini planlayabilecek yüzlerce Kaide üyesinin bulunduğunu söylerken, yaklaşık sayıyı 200-300 verdi ve ABD, Britanya ve AB’den yardım talep etti. Obama ise ilk açıklamasında istihbarat ve güvenlik servislerine yüklendi: “Kabul edilemez sistematik hatalar feci boyutta güvenlik ihlaline yol açtı. Boşluklar, şüphelinin gidebildiği kadar gitmesini sağladı. Neyin yanlış gittiğini, ABD’nin göklerini daha iyi nasıl koruyabileceğini dinlemek istiyorum.” Obama, babasının ABD’li yetkilileri üç ay önce uyarmasından ötürü elde istihbarat olduğunu, buna rağmen zanlının uçma yasaklılar listesine alınmadığını vurgularken, CNN bu eleştirinin CIA’yi hedef aldığını belirtti. New York Times ile ABC News, Yemen’deki bir Nijeryalının olası eyleminin haftalar önce ABD’nin elinde istihbarat olduğunu duyurdu.
Yemen ABD’nin yeni savaş alanına dönerken, Guantanamo’dan Suudi Arabistan ve Yemen’e geri yollanan esirlerin Kaide’nin Arap Yarımadası koluna katıldığı istihbaratı da tartışma kopardı. Kolun lideri Nasır Vahayşi’nin yardımcısı Said Ali Şıhri’nin başını çektiği 10’a yakın ismin Yemen’de faaliyete geçtiği ileri sürülüyor. Bu durum, ABD’li siyasilerin, uluslararası hukuka aykırı esir kampının çıkmaza giren kapatılması sürecinin tümüyle rafa kalkması için ses yükseltmelerine yol açtı. 

Konferans düzenliyormuş
Times, Abdülmuttalib’in Londra Üniversitesi’nde okurken İslam toplumunun başkanı olarak, ‘terörle savaş’ başlıklı konferanslar düzenleyip siyasiler, insan hakları avukatları, eski Gitmo esirlerini davet ettiğini yazdı. Bir konferansa İslam’ın cihada nasıl baktığını konu edinen Abdülmuttalib, internette İslami Forum’un yazarlarından. (Dış Haberler)