Yemen'de ABD'nin izleri

Yemen'de ABD'nin izleri
Yemen'de ABD'nin izleri

Yemen?in güneyindeki Habilayn kentinde gençler hava saldırılarına karşı hükümeti protesto etti. FOTOĞRAF: AFP

ABD'nin Yemen'de Kaide'ye karşı operasyonları desteklediği belirtildi. Haber, Yemen'de Şii asilere saldırıda Amerikan uçaklarının sivilleri katlettiği iddiasının ardından geldi

WASHINGTON - Yemen sınırında 2004’ten beri hükümete karşı savaşan Şii Husi isyancılara karşı operasyonlara Suudi Arabistan’ın yanısıra Amerikan savaş uçaklarının da katıldığı iddiaları patlak verirken, Washington ‘Şii isyancılara değil, Kaide’ye karşı operasyondayım’ demeye getirdi. Amerikan savaş uçaklarının Şii sivilleri katlettiği suçlamaları üzerine New York Times ‘ABD Başkanı Barack Obama’nın Yemen hükümetinin Kaide’ye karşı askeri ve istihbarat desteği sağlanması talebini onayladığını’ yazdı. Gazete ABD’li yetkililerin operasyonların sadece Yemen güçleri tarafından yürütüldüğünü söylediğini  aktarıp, desteğin ayrıntısına girmedi. 

‘Onlarca kadın-çocuk öldü’
Ancak ABC News, perşembe günü iki Amerikan güdümlü füzesinin kullanıldığını belirtti. Yemen Savunma Bakanlığı, operasyonda 34 Kaide militanının öldüğü ve 17’sinin ele geçirildiğini açıklamıştı. Bakanlığa göre, füzelerle başkent Sanaa’nın kuzeyinde bir Kaide kampı ile bir Amerikan mülküne yönelik intihar saldırısının planlandığı bir yer hedef alındı. Şii milisler ise, savaş uçaklarıyla pazar yeri, mülteci kampı ve köylerin vurulduğunu, çoğu sivil 120 kişinin katledildiğini öne sürmüş, görgü tanıkları da çoğu kadın ve çocuk 60 kişinin öldüğünü aktarmıştı. Bir yerel yetkili eski Güney Yemen Cumhuriyeti’nin bir parçası olan Abyan’da yanlışlıkla sivil yerleşim merkezinin vurulduğunu söylerken, bir başka yetkili ölenlerden sadece 10’unun militan olduğunu kaydetti.
Obama, ay başında Afganistan stratejisini açıklarken, Kaide’nin Yemen ve Somali’de üslendiğini not edip nerede olurlarsa olsunlar militanlara karşı konulacağını söylemişti. Amerikalı yetkililer de geçen yaz Pakistan’dan kaçan Kaide militanlarının Yemen ve Somali’nin yolunu tuttuklarını kaydetmişti.
Yemen’deki asi Şiilere karşı savaşa katılan Suudi Arabistan, İran’ı asilere destek vermekle suçlayınca Tahran ile ilişkileri gerilmişti. Geçen ay Suudiler militanlara silah tedarikinin önüne geçmek için Kızıl Deniz’de savaş gemileri konuşlandırmiş, İran da Aden Körfezi’ne korsan gerekçesiyle savaş gemileri göndermişti. (afp, ap, NYT)