Yeni Amerikan Başkanı 'soykırım' demedi, 24 demeyeceğinin işaretini verdi

ANKARA - Seçim kampanyası sırasında 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımayı kuvvetle vaat etmiş ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ortak basın toplantısında, 24 Nisan’da ‘soykırım’ diyerek ya da Kongre’den ‘soykırım’ yasası çıkmasına izin vererek Türkiye-Ermenistan müzakerelerini bozmak istemediği mesajını verdi. Obama, ABD’li bir gazetecinin “Ermeni soykırımıyla ilgili kararın çıkarılması aşamasında görüşlerinizin değişip değişmediğinizi öğrenmek istiyorum” sorusunu yanıtlarken, ‘soykırım’ dememeye özen gösterek, 24 Nisan’da da bu sözü telaffuz etmeyeceğinin sinyalini verdi. 

‘Görüşüm değişmedi’

“Görüşüm değişmedi. Gül’ün liderliğinde, Ermenistan ve Türkiye arasındaki konuların çözümü için müzakerelerin yürütüldüğünü görmek bize cesaret veriyor. Bu konuda benim görüşlerime odaklanmak yerine, Türk ve Ermenilerin görüşlerine odaklanılması gerek” diyen Obama, “Geçmişte zor ve trajik olaylar yaşandı” ifadesini kullandı. “Müzakereleri ben de izlemekteyim ve meyvelerini kısa sürede verebilir” vurgusu yapan ABD Başkanı, şöyle devam etti: “Bütün dünya, bu konuyu çözüme ulaştırmaya çalışırken Türkiye’yi cesaretlendirmeli ve mümkün olduğunca yapıcı olmalı. İleriye giden yolun çabuk olması sağlanmalı. Ben de bu sürecin çabuk gittiğini düşünüyorum. Ben de ABD Başkanı olarak yakın gelecekte yapılacak açıklamalara yönelik bir şey söylemek istemiyorum, ama en önemlisi Türkiye ve Ermenilerin nihayetinde aynı noktaya gelmesi.” Obama, gelecekte ‘soykırım’ sözünü kullanıp kullanmayacağı sorusuna da, “Benim yapmak istediğim, sayın Gül’ün başarılı olan müzakerelere devam etmesi konusunda yardımcı olmak. ABD’nin herhangi bir şekilde bu müzakereleri saptırmasını istemiyorum” yanıtını verdi.

Gül: Yası paylaşıyoruz

Ardından Gül söz aldı. “Konu hukuki ve siyasi değil, tarihi bir olay” diyen Gül, Türkiye’nin ortak tarihçiler komisyonu önerdiğini ve komisyonun alacağı kararla yüzleşmeye hazır olduğunu belirtti. 1915’te 1. Dünya Savaşı şartlarında Osmanlı çarpışırken birçok iç çatışma yaşandığı, birçok insanın öldüğünü anlatan Gül, “Hayatını kaybedenlerin acısını paylaşıyoruz” vurgusu yaptı. Balkanlar, Kafkaslar’dan milyonlarca Türk’ün sürüldüğünü ve büyük kayıplar verdiklerini hatırlatarak, modern Türkiye’nin bu Türkler nedeniyle yeni nesilleri nefretle beslemek istemediğini vurgulayan Gül, şöyle konuştu: “Tarihçiler gelsin çözsün. Biz yüzleşmeye hazırız. Buna siyasetçiler karar veremez ki. Kim haklı, kim haksız, parlamenter nasıl bilsin? Ortak tarih komisyonuna herhangi bir ülkenin girebileceğini, neticeye hazır oldumuzu söyledik. 70 bin Ermenistan vatandaşı Türkiye’de çalışıyor olsa da, Ermenistan ile çok ilişkilerimiz yoktu. Normalleşme istiyoruz. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunları çözelim istedik.” 

Ermeni bakanla görüşme

Obama İstanbul’da ise Türk ve Ermeni Dışişleri Bakanları Ali Babacan ile Edvard Nalbantyan’la görüşerek ilişkilerin normalleşmesi müzakerelerinin tamamlanması çağrısı yaptı. (Radikal)