Yeni ateistler Bush'a ve İslam'a karşı Haçlı seferi başlattı

Alman Der Spiegel dergisi, 'Kötü giden her şeyden tanrı inancı suçlu' diyen 'yeni ateistlerin Haçlı seferi'ni kapak konusu yaptı.

BERLİN - Alman Der Spiegel dergisi, 'Kötü giden her şeyden tanrı inancı suçlu' diyen 'yeni ateistlerin Haçlı seferi'ni kapak konusu yaptı. 11 Eylül'le birlikte bir yanda Bush yönetiminin evanjelist inancıyla dünyaya hükmetmeye soyunması diğer yanda İslam'ın muhafazakârlaşıp saldırgan veçheye bürünmesi karşısında, yeni ateist düşünürler kuşağının kitapları en çok satanlar listesine demir attı. Başı çeken 'yeni ateistlerin papası' lakaplı Britanyalı Darwinci doğabilimci Richard Dawkins'in son kitabı 'Tanrı Sanrısı' 30 haftadır ABD ile Britanya'nın en çok satanlar listesinde. Dawkins, Türkçeye de çevrilen kitaplarını tanıtım turlarındaki gibi Spiegel'e şöyle veryansın etti: "Dinsiz bir dünya tasavvur edin. O zaman intihar bombacıları, 11 Eylül, Haçlı Seferleri, cadı avı, İsrail-Filistin çatışması, Bosna'daki katliamlar, Yahudilerin 'İsa katilleri' diye sürülmesi, hatta Kuzey İrlanda sorunu bile olmazdı."
'İslami yüzlü faşizm' sözüyle tanınan Christopher Hitchens da ABD'de talkşovların vazgeçilmez konuğu, hatta Bosna, Kosova ve Irak'a müdahaleyi savunan yazılarıyla neocon'ların gözbebeği. Son kitabının adı, 'Tanrı Büyük Değildir: Din Her Şeyi Nasıl Zehirliyor?' Ateistlerin Fransa'daki peygamberi ise 48 yaşında 32 kitap yayımlamış düşünür Michel Onfray. Tevrat, İncil, Kuran yerine Epikür, Montaigne, Voltaire, Diderot okunmasını salık verip aydınlanmaya dönüşü savunan Onfray'ın son kitabı 'Tanrıya ihtiyacımız yok', Fransızlarca adeta yenilip yutuldu. İtalya'da 'Neden Hıristiyan olamayız' makalesiyle büyük yankı yaratan matematikçi Piergiorgio Odifreddi, Katolik Kilisesi'nin kutsama ayinini 'Baba Pythagoras, oğul Arşimed ve kutsal ruh Newton adına yüce logos seni kutsasın' sloganına çevirerek epey kişiyi güldürdü.
11 Eylül'ü azımsanmayacak sayıda Amerikalı 'Tanrı bizi eşcinseller, feministler, sivil haklar savunucuları ve fahişeler yüzünden cezalandırıyor' diye yorumlarken, Stanford Üniversitesi'nin nöroloji uzmanı Sam Harris tam tersini savunan kitabını yazmaya başlamıştı: "Sorun tanrının gazabı değil, tanrının kendisi. Tanrı inancı olmasaydı, ikiz kulelere bu saldırıyı yapmayacaklardı." Harris'in tanrının dünyayı 6 bin yıl önce yarattığına inanan insanlar tarafından kuşatılma ve yönetilmeye duyduğu tepkiyi de yansıttığı 'İnancın Sonu' ve 'Hıristiyan Ulusa Mektup' kitapları çok satanlara girdi.
Yeni ateistlerin 'on emir'i
Yeni akım www.infidels.org, www.religionisbullshit gibi yüzlerce siteden yayılıyor. Akımın tanrının 10 emrine nazire 10 emri şöyle: 'İnanmamalısın/Kendinden bir şey uydurup buna tanrı dememelisin/Tanrılara tahammül göstermemelisin/Bir yaratıcın olmamalı/Çocuklarına değer ver ki, tanrıyla işleri olmasın/Tanrısız da iyi ol/Bilimin yanında başka tanrıların olmamalı/Suçluluk hissetmeden komşunu sev/Şabat'ı kutsamayacaksın/Kendinin yaratıcısısın, diz çökmemelisin.' (Spiegel)