Yeni De Gaulle ile Lady Diana

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eşi Cecilia, siyaset sahnesinde 'hırslı, hızlı ve medyatik' adımlar atarak gündemde kalmaya kararlı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eşi Cecilia, siyaset sahnesinde 'hırslı, hızlı ve medyatik' adımlar atarak gündemde kalmaya kararlı. Zira Sarkozy, önceki gece Charles de Gaulle rolüne soyunup devlet kurumlarında gideceği köklü reformları Fransa'nın efsane liderinin 1946'da cumhuriyeti kurmak için yola çıktığı Epinal kentinde duyururken, Cecilia da kendini dünya işlerine adayıp Leydi Diana olmayı seçti.
'Fransa eşittir güçlü devlet'
5. Cumhuriyet'in kurucusu de Gaulle'ün sıkı hayranı Sarkozy, Cumhuriyet'in numarasının değişmeyeceğini ancak baştan sona yeni ve dinamik bir yapı kazanacağını duyurduğu tarihi konuşmasında, 'güçlü Fransız devletini' öve öve bitiremezken, serbest piyasa yanlılığının da kurumsal reformlarıyla tam uyum içinde olduğunu savundu:
"İstediğiniz kadar liberal olabilir, özel girişime çok büyük değer verebilir ve özgürlüğü her şeyin üzerinde görebilirsiniz. Ancak Fransa'yı güçlü bir devlet olmadan düşünemezsiniz. Bu sadece Fransa'ya özgüdür. Fransa'yı, Almanya, Britanya veya İspanya'yı yönetir gibi yönetemezsiniz. Devlet, siyasi parti çıkarları ile çatışmalı siyaset yollarını aşmak için yeterli iktidara sahip olmalı. Bu gerçekten hoşlanın ya da hoşlanmayın ama Fransa'da başarılmış büyük işlerin çoğu devlet sayesinde gerçekleşmiştir. Devlet, çağdaşlaşma ve ilerlemenin kaldıracıdır. Devlet reformunun, Fransa'daki her büyük kamu girişimine öncülük etmiş olması tesadüf değildir."
'Hedef mükemmel cumhuriyet'
Fransa lideri, dostu olan eski Başbakan Edourd Balladur başkanlığında kurulacak ve eski sosyalist bakan Jack Lang'in da üyesi olmayı kabul ettiği 'reform komisyonu'nun 1 Kasım'da önerilerini açıklayacağını belirtip Fransa halkına şu büyük vaatlerde bulundu: "Komisyon, Cumhurbaşkanı'nın sorumluluklarını artırmaya, meclisin iktidarını güçlendirmeye, siyasi muhalefetin statüsüne ve kamu kurumlarındaki atamalara dair önerilerde bulunacak. Bu öneriler, Fransa'yı mükemmel bir cumhuriyet yapacak. Bu sebeple her türlü fikrin tabular olmadan tartışılmasını istiyorum."
Kaddafi'yle de bir araya geldi
'İlgi odağı olmak istemediğini' açıklamış olan Cecilia ise 'Bulgar hemşire krizini' çözmek üzere 'anne' sıfatıyla Libya'daydı. Cecilia başkent Trablus'ta, 438 çocuğa AIDS bulaştırma suçundan aldıkları idam cezaları onanan beş Bulgar hemşire ve bir Filistinli doktorla görüştü. Libya lideri Muammer Kaddafi'yle de bir araya gelen Cecilia, ardından Bingazi'ye geçip AIDS'li çocukların aileleriyle buluştu. Aileler, first lady'den 'ilaç ve çocuklarının Fransa'da tedavisi için vize kolaylığı' talep etti. Cecilia ise ziyaretinin 'gayriresmi olduğunu' belirtip "Fransa'nın hasta çocuklara desteğini göstermek için eşim tarafından anne sıfatıyla gönderildim" dedi.