Yeni fasıla evet, üyeliğe hayır

Yeni fasıla evet, üyeliğe hayır
Yeni fasıla evet, üyeliğe hayır

Sarkozy, AB dönem başkanlığını Çekya?dan devralan İsveç?i ziyaretinde başbakan Reinfeldt?le bir araya geldi. FOTOĞRAF: afp

STOCKHOLM - Türkiye’nin AB üyeliğini önleme çabasını her fırsatta  ortaya koyan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB dönem başkanı İsveç’i ziyaretinde ‘Doğu ile Batı arasındaki önemli bir köprü’ olarak nitelediği Türkiye’ye ‘imtiyazlı ortaklık’ önerisini yineledi. Sarkozy, dün Stockholm’de Türkiye’ye büyük destek veren İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile görüşürken, ortak basın tolantısında “Bu konuda İsveç ile farklı düşündüğümüzü herkes biliyor. AB’nin Balkanlar’da genişlemesinden ve bu bölgelerde diyalogdan yanayız. Türkiye, Birliğe alınacak tam üyeler arasında değil, ancak Türkiye’yi Doğu ile Batı arasında önemli bir köprü olarak görüyoruz” dedi. Fransa lideri, İsveç’in dönem başkanlığında Ankara ile yeni fasıllarının açılmasına destek verse de “Bu fasıllar Türkiye’nin tam üyeliğine değil imtiyazlı ortak olmasına izin vermelidir” vurgusu yaptı.  

İsveç liderine uyarı
Türkiye’nin üyeliğinin AB için ‘azami stratejik öneme sahip’ olduğunu savunan Reinfeldt’e, Türkiye konusunda sadece İsveç’i değil, birliğe üye tüm ülkeleri temsil ettiğini unutmaması gerektiği uyarısı yapan Sarkozy, “Başbakana sorun çıkarmak istemiyorum. O da bana sorun  yaratmak istemiyor” diye konuştu. (ap, aa)