Yeni first lady çok konuşulacak

Nicolas Sarkozy gerek özel yaşamı gerek kökenleriyle Elysee Sarayı için bir ilk. Macar babayla Yunan annenin çocuğu olarak Fransa'nın ilk 'göçmen' cumhurbaşkanı olan Sarko, fırtınalı aşk yaşadığı eşi Cecilia yüzünden de çok konuşulacak.

PARİS - Nicolas Sarkozy gerek özel yaşamı gerek kökenleriyle Elysee Sarayı için bir ilk. Macar babayla Yunan annenin çocuğu olarak Fransa'nın ilk 'göçmen' cumhurbaşkanı olan Sarko, fırtınalı aşk yaşadığı eşi Cecilia yüzünden de çok konuşulacak. Sandıkta eşlik etmediği Sarkozy'yle Concorde'da samimi pozlar veren Cecilia, 'bağımsız kadın' haliyle klasik first lady kalıbını reddediyor: "Kendimi first lady gibi görmüyorum. Beni sıkıyor. Asker pantolonu ve kovboy çizmeleriyle gezmeyi seviyorum. Kalıplara uymam."
2005'te Sarkozy'yi Amerikalı bir reklamcı için terk eden Cecilia, birkaç ay sonra döndüğü evini birkaç kez daha terk etmişti. Sarkozy ise "Derinden yaralandım. Hâlâ bu konuyu konuşurken zorlanıyorum" itirafında bulunmuştu. Ama dostları, çiftin Elysee'de birlikte yaşayacağı ve Cecilia'nın iletişim danışmanlığını üstleneceğini söylerken "İyi bir first lady olacak. Hem de Bernadette Chirac'tan daha bilinçli olacak" diyor.
Macar ataları sevinçli
Sarkozy ailesinin 1940'larda göç ettiği Macaristan'ın Alattyan kasabası ise medyanın göz bebeği. 1628'de Macar Kralı II. Ferdinand'ın asalet nişanı verdiği Sarkozy'ler, Alattyan'da kuşaklar boyu yöneticilik yapmış, tarihi binalar inşa ettirmiş. Ama 1934'teki ekonomik krizde köşklerini birkaç çuval un karşılığı satıp akrabalarının evine taşınmışlar. Sarkozy'nin zaferi için bayram yapan kasaba halkı, sağcı liderin babası Pal'ı "Çekici, yakışıklı ve enerjik" diye hatırlıyor. Kasaba belediyesi hemen kutlama mektubu gönderdiği Sarkozy'yi 2009'daki göçmen festivaline bekliyor. (afp, ap)