Yeni füzesavar sistemi Türkiye'ye kurulabilir

GRAFİK: TIMES
WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrupa’yı koruma iddiasıyla tasarladığı yeni füze savunma sistemi, İran’ın Türkiye, İsrail, bazı Arap ve NATO ülkelerini menziline alan kısa-orta menzilli füzelerine odaklı. Dolayısıyla Türkiye’ye de konuşlandırılması gündeme gelen yeni sistem dört aşamalı olacak: 

İlk etap: 2011’e dek Aegis (Kalkan) gemilerine deniz tabanlı SM-3 (Standart Füze-3) avcı füzeleri yerleştirilecek. ABD, Şubat 2008’de işlevsiz kalmış bir uyduyu SM-3’le vurmuştı. ABD, Akdeniz ve Kuzey Denizi’nde kalkan üç gemi bekletecek, gerekirse takviye yapacak. 

Polonya, Çekya, Türkiye...
İkinci etap: Karaya uyarlanacak SM-3 (Block IB) füzeleri, 2015’te bazı ülkelere yerleştirilecek. Güney ve Kuzey Avrupa’ya kısa ve orta menzilli füzelere karşı menzili geliştirilmiş yeni radarlar da kurulması muhtemel. SM-3’lerin yerleştirilmesi konusunda Polonya ve Çekya ile görüşmeler yürütülürken, Türkiye’nin adı da öne çıkıyor. 

Üçüncü etap:
2018 itibariyle daha da geliştirilmiş SM-3 (Block IIA) avcı füzeleri, orta menzilli füzelere karşı konuşlandırılacak. 

Dördüncü etap: İran füzelerinin menzilinin 5 bin km’ye çıkacağı senaryosu uyarınca, 2020 itibariyle daha fazla geliştirilmiş SM-3 (Block IIB) füzeleri, ABD’yi hedef alabilecek kıtalararası balistik füzelere karşı konuşlandırılacak. (afp)