Yeni 'Hamas' krizi

İsrail, Başbakan Erdoğan'ın, Filistin lideri Abbas'ın yanı sıra, Hamaslı Başbakan Haniye'ye davette bulunmasına dair açıklama istedi. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Lantos'tan Dışişleri Bakanı Gül'e: Doğruysa, 'soykırım'a karşı desteği unutun. Ankara: Davet nezaketen.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Arap Birliği zirvesinde Filistin lideri Mahmud Abbas'ı Türkiye'de ağırlamaya hazır olduklarını söylerken, Hamaslı başbakanı da örtülü davet etmesi, İsrail ile ABD'deki Yahudi lobisinin sert tepkisini çekti. İsrail, Dışişleri'nden açıklama isterken, 'Ermeni soykırımı' tasarısının ertelenmesinde bel bağlanılan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tom Lantos, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e, "Davet varsa, destek yok" tehdidi savurdu. Türk tarafı, 'davet nezaketen' savunması yaptı.
Edinilen bilgiye göre Erdoğan, Çarşamba Riyad'da Abbas'la görüşürken, Filistin meselesinin çözümü için herkesle diyaloğun sürdüğü vurgusu karşısında Haniye, "Bizi dışlamayan tavrınızı takdir ediyoruz" diyerek ziyaret arzusunu dile getirdi. Erdoğan da Filistin heyetini Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyacağını aktardı.
Avivi açıklama istedi
Ama olay Hamas'ın sürgün lideri Halit Meşal'in Şubat 2006'da Ankara'da ağırlanmasının yarattığı krizin benzerini gündeme getirdi. İsrail'in Ankara Elçisi Pinhas Avivi dün Dışişleri'nden açıklama isterken, Haniye'ye ilk davetin Türkiye olmasına üzüldüklerini aktardı. Dışişleri "Özel davet yok. Türkiye, bölgesinde barış arayışında" yanıtı verirken, Avivi ilişkilerin zarar görebileceği uyarısı yaptı.
Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile İsrail'e gitmiş Lantos ise Gül'ü arayıp "Haniye'ye davet var mı" diye sordu. "Özel davet yok. Tüm Filistin heyetine nezaketen bir davet söz konusu" yanıtını alan Lantos'un "Davet olmasın. Böyle bir davet gerçekten söz konusuysa Ermeni soykırımı tasarısı konusunda bizden hiç destek göremezsiniz" çıkışı yaptığı öğrenildi. Gül ise "Özel davet olmadığını yazılı açıklamayla kamuoyuna duyuracağız" dedi.
Davutoğlu: Haniye isterse değerlendirilir
Başbakan'a Riyad'ta eşlik eden dış politika danışmanı Ahmet Davutoğlu, "Riyad'taki görüşmelerin fotoğrafları ortada. Resimler yanlış okunuyor. Haniye'ye özel daveti medya ortaya sürdü. Böyle bir şey yok. Haniye, Türkiye'ye gelmek isterse, bu talebin değerlendirilmesi gerekecektir" dedi. Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki de, Erdoğan'ın 'genel' bir davet yaptığını anımsatıp, "Filistin birlik hükümeti kurulmuştur. Sorunlarla karşı karşıyadır. Bunların çözümü barışa katkı yapacaktır. Ama şu aşamada bir ziyaret söz konusu değil" dedi.
'Haniye artık bir terörist'
Haniye tartışması kopmuşken İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Time dergisine, "Haniye, terör eylemi düzenleyen bir grup teröriste en az 1 milyon dolar para aktardı. O bir terörist. Filistin başbakanı artık bir terörist" dedi.