Yeni stratejiyle sadece Afgan kentleri korunacak

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama yeni Afganistan stratejisini belirleme çabalarını yarın Amerikan Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen ile yapacağı görüşmenin ardından sonuçlandırması beklenirken, New York Times gazetesi, başkanın danışmanlarının Taliban’la tam kapasite savaş yerine belli kentleri korumaya yönelik bir stratejiye odaklandığını yazdı. 

‘Taliban yok edilemez’
Yeni stratejinin 40 bin takviye güç isteyen Afganistan’daki NATO güçlerinin komutanı General Stanley McChrystal ile fazla asker yığmanın işe yaramayacağını, bunu yerine Pakistan’da Kaide ile savaşa ağırlık verilmesi gerektiğini savunan Başkan Yardımcısı Joseph Biden’ın önerilerinin sentezi olacağını belirten gazete, Taliban’ın tamamen yok edilemeyeceği gerçeğinden hareket edileceğini vurguladı.
Gazeteye göre, yeni stratejiyle Kabil, Kandahar, Mezar-ı-Şerif, Kunduz, Herat ve Celalabad gibi nüfusu yoğun 10 bölgeye asker yığılırken diğer yerlerde pilotsuz uçaklar ve yerel muhbirler devreye sokulacak. Bunun için her biri 4 bin 500 askerden oluşan dört tugay sevk edilecek. Bunlardan biri güneyde Taliban’ın kalesi Kandahar’a, ikincisi yine güneye,  biri doğuya görderilirken, dördüncüsü esnek kullanılacak.
ABD’nin güvenliği için Taliban’la topyekûn savaş gerekmediğine hükmeden yönetim, Kaide’nin güçlenmesini önleyecek ve Afgan ordusunu güçlendirinceye dek Taliban’ı zayıf tutmaya çalışacak. Ayrıca ekonomik kalkınma ve Taliban’ın ılımlı unsurlarıyla uzlaşmaya da önem verilecek. Obama’nın 11 Kasım’da sekiz günlük Asya gezisine çıkmadan önce yeni stratejiyi açıklaması öngörülüyor. (NY Times, afp)