Yeni Türk stratejisi: Rumlara baskı

Yeni Türk stratejisi: Rumlara baskı
Yeni Türk stratejisi: Rumlara baskı

Erdoğan Talat?ı ağırlarken, uluslararası topluma bu yıl sonu çözüm için baskı yapılmasında uzlaşıldı. FOTOĞRAF: AFP

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Ankara’daki değerlendirme temasları, ‘Kıbrıs’taki müzakerelerde yıl sonuna dek anlaşma sağlayıp referanduma sunulabilmesi’ için uluslararası toplumun Rumlara baskı yapmasını sağlama kararı alınmasıyla tamamlandı.
Önceki gün Talat’ı ağırlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘iki kesimlilik ve eşit yetki paylaşımı üzerine oturacak ve yeni ortaklığı içerecek anlaşmanın yıl sonunda referanduma sunulması’ çağrısı yapmıştı. Talat’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ile önceki gece dört saati bulan görüşmelerinde de bu yönde Rumlara baskı yapılmasını kararlaştırdı. Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın ‘ipe un serdiği’ saptaması yapılırken, Türk diplomatik kaynaklar, ‘Her takvimi reddeden bir lidere, BM, AB ve ABD’nin de takvim baskısı yapma zamanı gelmiştir” görüşünde birleşildiğini aktardı. Erdoğan’ın da Talat’a, “Kıbrıs sorununda çözüm istemeyenin Rumlar olduğunu tüm dünya anladı, daha da anlayacak” dediği öğrenildi. Talat yıl sonunda referanduma gidilmesi talebini adada Hristofyas’la ve BM’yle temaslarında gündeme taşırken, yapıcı tavrı da sürdürecek.
Rumlar itiraz edince Çiçek kızdı
Ancak federasyonda ısrar ederken, Türkiye’nin garantörlük haklarını sorgulayan Rumlar ‘çözüm takvimi’ istemiyor. Rum hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu dün Gül’ün çağrısına “Türk tarafının tutumu değişmezse aralıkta referandum mümkün değil” yanıtını verdi. Ankara’nın bu tavra tepkisini ise bakanlar kurulu sonrası Cemil Çiçek şöyle dile getirdi: “2009 sonuna dek kalıcı çözüm bulunamazsa sorumlusu Türkiye ile KKTC değildir. Bunun dünyaca bilinmesinde fayda var. Biz üzerimize düşeni yapalım. Sonuç çıkmazsa sorumlunun da kim olacağını dünya görmüş olur. 2004 Nisan’ındaki gibi.”