Yeni üyelerden AB'ye 'ırkçı grup hediyesi'

AB'nin üye sayısının Romanya ve Bulgaristan'ın 1 Ocak'taki katılımıyla 27'ye çıkması aşırı sağa yaradı. Avrupa'daki göçmen karşıtı aşırı sağ partiler, AB'nin Doğu Avrupa'ya genişlemesine karşı olsa da, bu iki eski Doğu Bloku ülkesinin...

LONDRA - AB'nin üye sayısının Romanya ve Bulgaristan'ın 1 Ocak'taki katılımıyla 27'ye çıkması aşırı sağa yaradı. Avrupa'daki göçmen karşıtı aşırı sağ partiler, AB'nin Doğu Avrupa'ya genişlemesine karşı olsa da, bu iki eski Doğu Bloku ülkesinin üyeliği Avrupa Parlamentosu (AP) içinde ilk kez aşırı sağcı ve ırkçı siyasi grubun oluşmasına yol açıyor. Vekil dağılımının nüfusa göre belirlendiği AP'de grup oluşturulması için gerekli 'en az beş ülkeden asgari 19 vekil' şartı, Bükreş ve Sofya'nın katılımıyla karşılanıyor. AP'de Bulgaristan için belirlenen 17 sandalyeden biri Çingene ve Türk karşıtı ırkçı ATAKA Partisi'nin olacak. Ancak sağa asıl katkı 33 sandalyeli Romanya'dan. Macar, Yahudi ve Çingene karşıtı Büyük Romanya Partisi, beş üyeyle gruba en büyük katılımı yapacak.
Yeni gruba 'Anavatanların Avrupası' veya 'Kimlik, Egemenlik ve Gelenek' adı verilecek. Kuruluşu 15 Ocak'taki oturumda açıklanacak grup, altı ülkeden 20 vekili buluşturuyor. Fakat, Polonyalı Aileler Birliği, Belçikalı Vlaams Belang ile Avusturyalı ırkçı lider Jörg Haider'in eski başkanı olduğu Özgürlükler Partisi'nin (FPÖ) katılacağı grubun üye sayısının 40'ı aşacağı belirtiliyor. Grup, 'AB Anayasası'nı diriltme girişimine karşı çıkmak' olan ana hedefi için AB fonlarından da yararlanacak.
Grup başkanlığını Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean-Marie Le Pen'in yardımcısı Bruno Gollnisch'in yapması bekleniyor. Yardımcılıksa Haider'in eski sağ kolu FPÖ'lü Andreas Mölzer'in. Olası bir üye İtalyan diktatör Mussolini'nin torunu Alessandra Mussolini. Ancak 'en renkli ırkçı üye' ATAKA'lı Dimitar Stoyanov. Stoyanov, Çingene kökenli Macar vekil Livia Yaroka 'Yılın vekili' ödülü alınca AP'ye şu protesto mektubunu yollamıştı: "Pazarda daha güzel Çingene kızları var. 12-13 yaşındaki Çingene gelinleri 5 bin avro."