Yerleşimcinin cami yakarak intikamı

Yerleşimcinin cami yakarak intikamı
Yerleşimcinin cami yakarak intikamı

Yerleşimciler Nablus yakınındaki Yusuf köyündeki camiyi ateşe verdi. Bina büyük hasar alırken, Kuran kopyaları da cayır cayır yandı. FOTOĞRAF: REUTERS

KUDÜS - Şisrail’de Netanyahu hükümetinin yerleşimleri 10 aylığına kısıtlama planıyla ayaklanan yerleşimciler, önceki gece Nablus yakınındaki Yusuf köyünde bir camiyi kunkalayıp, duvarlarına İbranice ‘Bedel ödemeye hazır olun’, ‘Hepinizi cayır cayır yakacağız’ gibi sloganlar yazdı. Olayı protesto eden onlarca Filisitinli de sınırdaki İsrail askerlerine taşlarla saldırdı. Askerler göz yaşartıcı bomba ve mermilerle yanıt verince altı Filistinli ve bir İsrail askeri yaralandı. Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde de yerleşimcilerin Filistinli bir ailenin evini gasp etmesini protesto eden Filistinliler ve aileye destek için gelen solcu İsrailler, polisle çatıştı. Gösterilerde altısı polis 16 kişi yaralanırken,  21 eylemci gözaltına alındı.
Yerleşimcilerin öfke saçtığı 10 aylık moratoryumun genişlemeyi durdurmaya önelik değil sadece kısıtlama olduğu bu kez başbakan yardımcısının ağzından teyit edildi. Benny Begin, “Sadece bazı kısıtlamalar koyacağız. Önümüzdeki 10 ayda 300 binlik yerleşimci nüfus en az 10 bin artacak” dedi. Binlerce yerleşim inşaatının devam ettiği Doğu Kudüs’deki bölgeler de iki hafta öncesi moratoryuma dahil edilmemişti. (afp)