Yerli liderin muhteşem zaferi

Yerli liderin muhteşem zaferi
Yerli liderin muhteşem zaferi

Taraftarlarının başkanlık sarayı önünde ?Yeniden Evo? sloganıyla kutladığı Morales, üçüncü dönem başkanlık peşinde. FOTOĞRAF: AFP

Latin Amerikan solunun simge isimlerinden, Bolivya'nın ilk yerli asıllı Devlet Başkanı Morales, önceki günkü seçimde yüzde 63 oyla en yakın rakibine 36 puan fark attı. Morales kendisine isyan eden zengin eyaletlerde bile oy topladı

LA PAZ - Latin Amerika’daki sol kuşağın önde gelen liderlerinden ve Bolivya’nın ilk yerli Devlet Başkanı olan Evo Morales, önceki günkü başkanlık seçiminde en yakın rakibine 36 puan fark atarak açık bir zaferle iktidarını perçinledi.
Morales oyların yüzde 63’ünü toplarken sağcı rakibi eski vali ve asker Manfred Reyes Villa yüzde 27, diğer sağcı rakibi ‘çimento kralı’ ve eski bakan Samuel Doria Medina yüzde 6 oy aldı. 10 adaylı devlet başkanlığı seçimine paralel düzenlenen genel seçimde de Morales’in müttefiki Sosyalizme Doğru Hareket, Kongre’nin her iki kanadında çoğunluğu ele geçirdi. Ulusal Birlik dahil onlarca yıldır siyasete hükmeden üç büyük parti silindi. 

Üçte iki çoğunluk önemli
Böylece Morales nüfusun yüzde 60’ını oluşturan ve yoksulluk içinde yaşayan yerlilere özerklik tanımak, yerlilerin Avrupa kökenlilerin eliyle uğradıkları mağduriyeti giderecek fonlar ayırmak, toprak reformu yapmak ve anayasayı değiştererek üst üste üçüncü kez devlet başkanı adayı olmak için gereken Kongre’nin hem alt hem üst kanadında üçte iki çoğunluğu sağladı.
Önceki gece Morales’in taraftarları, başkent La Paz’da başkanlık sarayının önünde sabaha kadar kutlama yapıp ‘Evo, Evo’, ‘Yeniden Evo’ diye slogan attı.
Morales de başkanlık sarayının balkonundan çılgınca kutlama yapan taraftarlarına ‘devrimci gündemin cesaretle takip edileceği’ mesajı verdi. Zengin muhalefetin kalesi Santa Cruz’da bile yüzde 43 oy alan Morales, rakiplerine de “Kongre’nin üçte iki çoğunluğunu ele geçirdikten sonra değişim sürecini derinleştirmek ve hızlandırmak için büyük sorumluluğumuz var. Gelin bize katılın. Önce Bolivya gelir” diye seslendi. Geçen yıl   yerli haklarını genişleten anayasa taslağına karşı beş zengin eyalet geniş özerklik ilan edip isyana kalkışmıştı.
Koka üreticisi, sendikacı, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in sıkı müttefiki Morales, Aralık 2005’te yüzde 54 oyla iktidara gelip, kendinden önceki beş yılda beş devlet başkanı devirmiş ülke siyasetini istikrara kavuşturmuştu. Ocaktaki referandumda ikinci dönem seçilmeyi öngören anayasa değişikliğini halkına kabul ettiren Morales’in gözü üst üste üç dönem başkanlık yasağını kaldırmakta.
Aymara yerlilerinin sözcüsü konumundaki Morales, özellikle gaz ve maden sektörlerindeki devletleştirme operasyonları yüzünden muhalifleri tarafından ‘Sosyalist diktatör’ diye itham edilyor. Süt ürünleri, gıda, çimento ve kağıt sektöründe devlete ait fabrikalar kuracağını da ilan eden Morales makro ekonomik politikalarıyla IMF’den ‘akılcı’ övgüsünü almıştı. (ap, afp, aa)