Yeşil adam referanduma davet ediyor

Askeri darbe malulü Tayland'da, yarın düzenlenecek ülke tarihinin ilk anayasa referandumu sebebiyle sokaklarda ilginç manzaralar yaşanıyor.

BANGKOK - Askeri darbe malulü Tayland'da, yarın düzenlenecek ülke tarihinin ilk anayasa referandumu sebebiyle sokaklarda ilginç manzaralar yaşanıyor. 'Yeşil adamlar' sokaklarda ordu destekli hükümetin hazırladığı anayasayı tanıtan broşürler dağıtıp halkı referandumda oy vermeye çağrırıyor. Vücutlarının her yanını saran ve 'Süperman'inkini hatırlatan yeşil kostüm giyip mavi gözlük takan adamlar, aslında resmi halkla ilişkiler elemanları.
Ancak halk anayasa yerine referandumla aynı gün oynanacak Manchester United-Manchester City futbol maçıyla ilgileniyor. Devrik Başbakan Thaksin Şinavatra, temmuzda City'nin yüzde 75 hissesini satın almıştı.
Taylandlılar sadece siyasette değil sporda da Thaksin yanlıları ve karşıtları olarak bölünmüş. Chitchanu Nivatvitit, "Thaksin karşıtıyım. O yüzden Kırmızı Şeytanlar'ın Thaksin'in takımını yenmesini istiyorum. Bu derbi, benim için referandumdan daha önemli" derken, taksici Kesorn Karoon, "Anayasa hakkında hiçbir şey bilmiyorum. İktidardayken Thaksin'i desteklemiştim. Bu yüzden City'nin gol attığını görmek daha heyecan verici olacak" diye konuştu. (afp, bbc)