Yeşil ışık mezhep şiddetine takıldı

İskoçya'daki trafik ışıklarına 'mezhepsel barbarlık' karıştı. Başkent Glasgow yakınlarındaki Larkhall kasabasında trafik ışıklarına yeşil lamba dayanmıyor.

GLASGOW - İskoçya'daki trafik ışıklarına 'mezhepsel barbarlık' karıştı. Başkent Glasgow yakınlarındaki Larkhall kasabasında trafik ışıklarına yeşil lamba dayanmıyor. Çünkü Britanyacı Protestanlar, Katolikleri simgeliyor diye yeşile savaş açtı. Düşmanlığı besleyen ise Protestanların fotbol takımı Rangers ile Katoliklerin bir kilisede kurduğu Celtic arasındaki rekabet. Yeşil ile Katolikler arasında kurulan bağ ise Celtic'e destek çıkan Kuzey İrlanda'nın bayrağında turuncu ve beyazla birlikte yer alan yeşil. Larkhall Belediyesi yetkililerine göre 2004'ten bu yana gençler 205 yeşil lambayı kırarak 34 bin dolar maddi zarara yol açtı. Yeşil düşmanlığı başka bölgelere de sıçrarken, Lankhall çareyi yeşil ışıkları ızgaralamakta buldu. Ancak yetkililer yeni bir tartışma yaratmamak için bunun dinsel barbarlık olduğunu söylemekten kaçınırken 'Kentte Rangers taraftarı çok ve yeşil en alttaki renk olduğundan kolayca kırılıyor' açıklaması getiriyor. Rangers'lılar yeşile savaş açarken göğe çıkardıkları Britanya bayrağının kırmızı, beyaz ve mavi renklerini de kente dayatıyor. Bazı firmaların müşteri baskısıyla amblemlerdeki yeşili değiştirdiği belirtiliyor.
Hatta ezcanelerden yeşil-beyaz ışıklı tabelalarını kırmızı-beyaz-maviye boyamaları istenmiş. Larkhall'da 1990'lı yıllarda elektrik direkleri ve kaldırım taşları kırmızı, beyaz ve maviye boyanmıştı. (Herald)