Yezidi kurbanların sayısı 400'ü buldu

Irak'ın kuzeyinde Ninova eyaletinin Sincar bölgesinde Ortadoğu'nun en eski halklarından Yezidileri hedef alan bombalamalarda can kaybı 400'e çıkarken...

SİNCAR - Irak'ın kuzeyinde Ninova eyaletinin Sincar bölgesinde Ortadoğu'nun en eski halklarından Yezidileri hedef alan bombalamalarda can kaybı 400'e çıkarken, insanlar üç gündür elleriyle enkaz altında kalanları çıkarmak için zamana karşı yarışıyor.
İki ton patlayıcı kullanılmış
Önceki gün Sağlık Bakanlığı'nın 250 dediği ölü sayısını, dün İçişleri sözcüsü Tümgeneral Abdülkerim Halef 400'e çıkardı. Salı gecesi bomba yüklü dört kamyon ve bir petrol tankeriyle vurulan Kahtaniye ve Adnaniye kasabalarında kerpiç evlerin enkazındaki kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirten Halef, "Rakamlar artabilir, çünkü çok sayıda insan enkaz altında" diye konuştu Halef, ayrıca 70 evi yerle yeksan eden saldırıda 2 ton patlayıcı kullanıldığını söyledi.
Bir yerel yetkili ise ölü sayısını 500 olarak verdi. Ninova eyaletinden Dr. Muhammed Vaadallah, yedi hastanede 375 yaralı olduğunu belirtti. ABD ordusunun 600 kişinin evsiz kaldığını belirtip 2 bin yaralı için ilaç ve 5 bin 760 kişilik yemek sevkiyatı yapacağı açıklaması ise bilançonun daha ağır olabileceğini gösterdi. Yüzlerce asker, polis ve köylünün katıldığı kurtarma çalışmaları bölgeye ulaşımın zorluğundan ağır aksak gidiyor.
Kerpiç evlerin toprak yığınına dönmüş olması nedeniyle müdahale ancak el ve küreklerle yapılabiliyor. Iraklı yüzbaşı Celal Muhammed, manzarayı "Her şey yıkılmış; evler, binalar, işyerleri. Korkunç. Her yerde kan içinde yaralılar var. Her yerde et parçaları. Her yerde ceset" diye anlattı. Bölgeyi ziyaret eden Kürt asıllı Başbakan Yardımcısı Berham Salih, "Nükleer bomba atılmış gibi" dedi. Salih'i karşılayan öfkeli Yezidilerden Ebu Said, "Bizi yok etmek istiyorlar çünkü Müslüman değiliz", Naif Hudar "Sususuz. Günlerdir suyumuz yok" diye çıkıştı. (Dış Haberler)