Yezidilere bomba: 250 ölü

Saldırıda en az 350 yaralı var.

Fotoğraf: Reuters


Irak yine kan gölü

Irak'ta şiddet, kuzeyde yaşayan Yezidi Kürtleri de vurdu. Ninova vilayetine bağlı Kahtaniye kasabası ve Adnaniye köyüne bomba yüklü kamyonlarla düzenlenen intihar saldırılarında en az 250 kişi öldü, 350 kişi yaralandı. ABD'ye göre saldırı Kaide'nin işi.

BAĞDAT - Irak'ta akıl almaz şiddet bu kez kuzeyde kendi hallerinde yaşayan Kürt asıllı Yezidileri vurdu. Kuzeyde Ninova vilayetine bağlı Kahtaniye ve Adnaniye'yi cehenneme çeviren intihar saldırılarında en az 250 kişi ölürken 350 kişi de yaralandı.
Sünni aşırılıkçıların menziline giren Yezidiler, önceki gece can evinden vuruldu. Musul'un 120 km batısındaki Kahtaniye kasabası ve Adnaniye köyünde patlayıcı yüklü kamyonlarla düzenlenen intihar saldırılarında 70 ev yerle bir olurken, 250 kişi öldü, en az 350 kişi yaralandı. Reuters saldırıda petrol yüklü tankerler kullanıldığını aktarırken, polis en az bir kamyonun petrol yüklü tanker olduğunu duyurdu. Bölgedeki Yüzbaşı Muhammad Cad'a göre Kahtaniye ve El Cezire dışında Tal Uzeyr köyü de vuruldu. Sincar Belediye Başkanı Dahil Kasım Hasun ise biri petrol tankeri olan dört kamyonun Kahtaniye'ye girip birkaç dakikada tozlu yollarda patladığını anlatırken, ABD ordusu saldırıların Kahtaniye'de dört, El Cezire'de bir kamyonla düzenlendiğini söyledi. Hasun, el ve küreklerle kerpiç evlerin enkazından insanları çıkarmaya çalıştıklarını ve kayıp sayısının artabileceğini söyledi.
'El ve ayakları kopmuştu'
Yaralılar helikopter, ambulans ve özel araçlarla Dohuk, Ninova ve Sincar'a taşındı. Kahtaniye'de hastaneye kan vermeye giden Hasan Salim, "El ve ayakları kopmuş çok insan vardı. Çok sayıda yaralı yer olmadığından hastane garajı ve sokakta yardım bekliyordu" dedi. Bağdat'ın Sadr Semti'nde 215 Şii'nin öldürüldüğü Kasım 2006'dan beri en çok can kaybına yol açan saldırıyı üstlenen olmazken, gözler bir hafta önce bölgede el ilanı dağıtarak 'Yezidiler İslam karşıtı, saldırı yakın' diyen Irak İslam Devleti adlı Kaide bağlantılı gruba çevrildi. ABD ordusu da Kaide'yi sorumlu tuttu. Sincar ve Tel Afer'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Kuzeyden sürülme tehdidi
Irak'ta işgal sonrası özellikle Sünni aşırılıkçıların hoşgörüsüzlüğüyle karşılaşan Yezidiler, son aylarda militanlar tarafından Irak'ın kuzeyindeki Sincar, Musul, Telafer kentlerinden sürülmeye çalışılıyor. 7 Nisan'da Sünni Müslüman bir delikanlıya kaçan Yezidi bir kızın kendi toplumunca taşlanarak öldürülmesi cep telefonlarına kaydedilip internette yayımlanmıştı. Yezidi kızı gelin belleyip misillemeye girişen Sünni militanlar, 23 Nisan'da kızın köyüne işçi taşıyan otobüsten 23 Yezidi'yi indirip kurşuna dizmişti. Yezidiler, Irak'taki şiddet yüzünden artık Laleş Vadisi'ndeki yıllık dini festivallerini de düzenleyemiyor.
Talabani: Soykırım kurbanları
Katliamı Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki "İğrenç suç" diye kınarken, Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani "Kürt Yezidiler terörist ve kâfirlerin Iraklılara karşı yürüttüğü soykırımın kurbanı oldu" dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon olayı kınadı.
Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı General David Petraeus ve ABD Elçisi Ryan Crocker'in eylül başında ilerleme raporunu Kongre'ye sunması öncesinde gerçekleşen saldırı, Bush yönetiminin Irak stratejisine büyük darbe olarak yorumlandı. Başta ABD, Britanya ve Türkiye olmak üzere saldırıya kınama yağdı. Irak'ta Petrol Bakanlığı'ndan beş yetkili de kaçırılırken, beşi düşen bir helikopterde olmak üzere dokuz Amerikan askeri öldürüldü. (Dış Haberler)