Yıldız savaşlarına Çin'den 'füze katkısı'

ABD yönetiminin ulusal strateji belgesinde 21. yüzyılın en büyük askeri tehdidi olarak sunulan Asya'nın yükselen gücü Çin'in, 11 Ocak'ta uzaydaki Feng Yun 1C adlı eski meteoroloji uydusunu...

PEKİN - ABD yönetiminin ulusal strateji belgesinde 21. yüzyılın en büyük askeri tehdidi olarak sunulan Asya'nın yükselen gücü Çin'in, 11 Ocak'ta uzaydaki Feng Yun 1C adlı eski meteoroloji uydusunu orta menzilli karadan havaya balistik füzeyle vurup düşürdüğü iddiası ABD ve müttefiklerini endişeye sevk etti. Bush yönetiminin uzayı silahlandırma planlarını gizlemediği bir sırada gelen bu haber 'yıldız savaşları' planlarına yoruldu.
İddia, ABD'deki Aviation Week dergisinde yer alır almaz, ABD ve Asyalı müttefikleri tepki göstermekte gecikmedi. Ancak Pekin denemeyi ne doğrular, ne yalanlarken, Dışişleri sözcüsü Liu Jianchao, uzay programlarından korkulması için sebep olmadığını söyledi:. "Deneme konusunda bize teyit ulaşmadı. Ama Çin'in uzay programını tehdit görmek için sebep yok. Uzayda silahlanma yarışına girişmeyeceğiz. Uzayın barışçı kullanımını destekliyoruz." Bir Savunma Bakanlığı sözcüsü de, "Medya rivayetlerden hareketle hikâye yazıyor. Bunu onaylayacak vakit yok" dedi. Rus Savunma Bakanı Sergey Ivanov da haberi 'söylenti' diye niteleyip "İddia soyut ve söylentiler epey abartılı" tepkisi gösterdi.
Ama ABD, Avustralya, Kanada ve Japonya 'denemeyi' kınayıp Pekin'den açıklama talep etti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Gordon Johndroe, "Olay iki ülkenin uzayda işbirliği ruhuyla bağdaşmıyor" eleştirisi yaptı. Çin uydusunun ABD casus uydularıyla aynı yükseklikte bulunması, Çin'in ABD savunma sistemini tehdit etme kapasitesine işaret ettiğinden Washington kaygılı.
Döküntüler tehdit oluşturabilir
Bilim adamları ise uydunun parçalara ayrılıp dünya yörüngesine düşeceğine dikkat çekip döküntülerin diğer ülkelerin askeri ve ticari uyduları hatta Uluslararası Uzay İstasyonu için tehdit olabileceği savında. (afp, ap)