Yine okulu vurulan BM, savaş suçu soruşturması istiyor

Yine okulu vurulan BM, savaş suçu soruşturması istiyor
Yine okulu vurulan BM, savaş suçu soruşturması istiyor

Beyt Lahiya?da BM okulu bir medüzanın kolları gibi gelen dumandan fırlayan ateş toplarıyla vuruldu. İsrail Gazze?de fosfor bombası kullanmakla suçlanıyor. FOTOĞRAF: afp

İsrail dördüncü kez okulunu vurunca, BM Filistinlilere Yardım Kurumu savaş suçu soruşturması istedi. 1600 sivilin sığındığı okulda beş ve yedi yaşında iki kardeş ölürken, kaçanların üzerine ateş açıldı

GAZZE - İsrail’in Gazze operasyonunda geride kalan 22 günde ölü sayısı 1205’i, yaralı sayısı 5 bin 300’ü geçti.  Kurbanların 410’u, yaralıların1630’u çocuk. BM, dün dördüncü kez okulunu vuran İsrail hakkında savaş suçu soruşturması istedi.
 İsrail, Beyt Lahya’da evleri yıkılan 1600 kişinin sığındığı BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu’na (UNRWA) ait okulu tank ateşine tuttu. Okula ateş topları düşürerek kısmen yakan saldırıda beş ve yedi yaşlarında iki kardeş ölürken, annelerinin de aralarında bulunduğu 14 kişi yaralandı. Görgü tanıkları, saldırı sonrası İsrail askerlerinin canını kurtarmak için kaçmaya çalışan kalabalığın üzerine ateş açtığını aktardı. UNRWA sözcüsü Christopher Gunness, “İsrail ordusu buranın koordinatlarını ve içinde kimler olduğunu biliyor. Ama UNRWA binaları doğrudan hedef oluyor. Savaş suçuyla ilgili bir soruşturma açılmalı. Kim suçluysa adalet önüne çıkarılmalı” dedi. UNRWA Başkanı John Ging de, perşembe günü merkezlerinin fosfor bombasıyla vurulup, insani yardım deposunun yanması sonucu yüzlerce tonluk gıda ve ilacın yok olduğunu belirtti. Ging, yardıma muhtaç 1 milyon kişi ve kendi binalarına sığınmış 49 bin sivile yardım götürebilmek için yeni depolar kurduklarını söyledi.
Dün 16 tünel, iki cami, üç sığınak, sekiz roket fırlatma yeri, altı mayınlı alan dahil 50 yeri bombaladığını açıklayan İsrail ordusu, Beyt Hanun’da iki yaşında bir bebek ile Gazze’nin kuzeyinde üç kişiyi öldürdü. Önceki gece de yas çadırını 13 kişiye mezar etti. Gazze Şeridi’nin kuzeyinde de dört İsrailli paraşütçü muhtemelen İsrail güçlerinin yanlışlıkla açtığı ateşte ağır yaralandı.

Fosfor bombasına tanık çok
İsrail’in fosfor bombası kullandığına dair tanıklıklar da artıyor. Gazze’den yaralıların nakledilmesiyle Mısır’ın sınır kenti El Ariş’te hastaneler arı kovanına dönerken, hastanelerde gördüklerini Guardian’a yazan ünlü Mısırlı yazar Ehdaf Süveyf, karşılaştığı herkesin fosfor bombası kullanıldığından emin olduğunu aktardı. Hastanedeki Filistinliler, beyaz fosfor bombalarını şöyle tanımlıyor: 

‘Önce 16, sonra 116 parça’
‘Atıldıktan sonra her bomba önce 16 parçaya ayrılıyor, sonra bunların her biri 116 parçaya bölünüyor. Suyla sönmüyor, sönmüş gibi duruyor, sonra tekrar alevleniyor.’
Doktorlar uzuvların kopması veya parçalanması vakalarının da çok sık geldiğini belirtirten, bir hemşire “Dehşete kapılıyoruz. Asla böyle bir şey görmemiştik” diye konuştu. Bir başkası Gazze’den cep telefonuna çektiği tamamen kavrulmuş bir çocuk cesedini gösterip “Köpekler bir bacağını yedi” dedi.
İsrail ve Filistinli insan hakları savunucularının kurduğu Uluslararası Dayanışma Hareketi de, İsrail’i fosfor bombası kullanmakla suçladı. Han Yunus’ta bir kadın örgüte şöyle konuştu: “İsrail askerleri siviller üzerine fosfor bombası attı. Evin çatışı alev aldı, yangını söndürdük ama askerler bize ateş açtı. Ardından evleri yıkmaya başladılar.” Nasır hastanesi doktoru Ahmed Almi, bu bomkemiklere kadar yaktığını, bedenin bir saatte tamamen yandığını söylüyor. Fosfor bombasına maruz kalanların ciğerlerinin tahrip olup nefes alamadığı belirtiliyor. (Dış Haberler)