'Yol haritası uygulanırsa Erivan'a Rus etkisi zayıflar'

MOSKOVA - Ankara ile Erivan’ın çizdiği ‘yol haritası’nın, Azeri-Ermeni sorununun çözümünde kilit ülke olan Rusya’nın yıllardır hamisi olduğu Erivan’daki etkisini kıracağı düşünülüyor. Rus gazetesi Kommersant, 24 Nisan arifesine denk gelen ‘yol haritası’nı ‘Hayata geçirilirse Rusya’nın Ermenistan’daki etkinliği çok ciddi oranda zayıflayabilir’ diye yorumladı. Türkiye’nin sınırı açmasıyla Ermenistan’nın 1993’den beri maruz kaldığı tecridin kalkacağına işaret eden gazete ‘Bu tarihten beri Ermenistan’ın en önemli iki ticari ortağı İran ve Rusya. Sınır açılıra Ermenistan’ın dış politikasında Rusya’ya bağlı kalmasına gerek olmayacak, koruma ihtiyacı kalkacak’ dedi. 

‘Erdoğan mayısta gelince göreceğiz’
Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in önceki gün Ermeni meslektaşı Serj Sarkisyan ile Moskova’daki temasında, ‘yol haritası’nın anılmadığını yazan gazete, bir Rus kaynağın ‘normalleştirme sürecini daha çok halkla ilişkiler çalışması gördüklerini, yine de gelişmelere büyük önem verdikleri’ sözlerini aktardı. Aynı kaynak, “Rusya, Türkiye’nin Ermenistan ile dostlukta ne kadar ileri gidebileceğini, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mayıstaki Moskova ziyaretinde öğrenebilecek” dedi.
Sarkisyan ve Medvedev’in ağırlıklı olarak Erivan’a 500 milyon kredi açılması gibi konuları ele aldıklarını kayd-eden gazete, Kremlin’in şu anda haziranda St. Petersburg’da Sarkisyan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’i buluşturmaya yoğunlaştığını anımsatıp, ‘Rusya bunu becerebilirse, kilit rolünü muhafaza edebilecek’ dedi. (aa)