Yolsuzluk tasmayla intihar ettirdi

Japonya'da adı yolsuzluk skandalına karışan 62 yaşındaki Tarım Bakanı Toşikatsu Matsuoka, parlamentoda sorgulanmasına saatler kala intihar etti. Başkent Tokyo'daki evinde köpek tasmasıyla kendini asan ve geride bir intihar notu bırakan bakan...

TOKYO - Japonya'da adı yolsuzluk skandalına karışan 62 yaşındaki Tarım Bakanı Toşikatsu Matsuoka, parlamentoda sorgulanmasına saatler kala intihar etti. Başkent Tokyo'daki evinde köpek tasmasıyla kendini asan ve geride bir intihar notu bırakan bakan, bilinçsiz vaziyette kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.
Her yıl 30 bin insanın intihar ettiği Japonya'da 2. Dünya Savaşı'ndan beri görev başında intihar eden ilk bakan olan Matsuoka, kira vermeden kullandığı ofisinde su, elektrik gibi bedava hizmetler için devlete 236 bin dolar fatura çıkarmak, seçim sürecinde kampanyasına bağış yapan işadamlarına ihaleler dağıtmakla suçlanıyordu. Bir yol ihalesi skandalıyla ilgili geçen hafta iki hükümet yetkilisi tutuklanmıştı. Parlamento alt komitesindeki ifadesinde yanlış bir şey yapmadığında ısrar eden bakana Başbakan Şinzo Abe de "Sorumluluklarını yerine getiriyor" diyerek kalkan olmuştu. Kendisini başbakanlığa taşıyan önemli figürlerden biri Matsuoka'nın hastanede cesedini gören Abe, üzüntüden yıkıldığını belirterek, "Çok barışçıl bir yüzü vardı. İhracatı artırmak için elinden geleni yaptı. Büyük talihsizlik, ondan beklentim çok yüksekti" dedi.
İntihar, skandallardan başı kurtulmayan ve son olarak 50 milyon kişinin emeklilik fonlarını 'kaybettiği' ortaya çıkınca halk desteği birkaç ayda yüzde 43'ten 32'ye yuvarlanan Abe'ye büyük darbe olarak yorumlanıyor. Abe'nin iki yardımcısı da geçen yıl skandallar yüzünden istifa etmişti. (afp, ap)